Berneška malá poprvé v České republice

Neobvyklý ornitologický nález hlásí pozorovatelé ze severu Čech. Na Lenešickém rybníku na Lounsku pozorovali 22. – 24. února tohoto roku dvojici bernešek malých (Branta hutchinsii). V České republice nebyl doposud tento druh zjištěn. Ptáci se na lokalitě doposud pravděpodobně stále zdržují.
Tato „miniaturní“ husa byla teprve v nedávno oddělena od mnohem větší blízké příbuzné bernešky velké (B. canadensis). Bernešky malé mají zřetelně odlišný hlas a také jizz (výraz a morfologii hlavy) než bernešky velké. Původní domovinou této husy je tundra Severní Ameriky, Kanady a Aljašky. Na rozdíl od bernešek velkých také hnízdí dále na sever než jejich příbuzné a zřídka (pokud vůbec) se s nimi kříží. Bernešky malé vzácně zaletují do západní Evropy, jak bylo potvrzeno na základě kroužkování ptáků. Pravděpodobně z introdukovaných ptáků vznikla v Nizozemí stálá populace těchto husiček, čítající 460 – 770 párů v letech 2013 – 2015. Jakkoli nelze vyloučit přímý únik ze zajetí, stejně tak nelze vyloučit zálet z populace v západní Evropě.
Video: Jan Studecký
„Překvapilo mě, jak jsou bernešky proti světlu těžko dohledatelné – jejich bílé tváře totiž vytvářejí dojem bílého čela husy běločelé a chvíli trvá, než oko rozliší i tmavý předek hlavy. Strávil jsem tam s nimi celý půlden, kdy jsem zkoumal hlavně jejich chování. Není pochyb o tom, že se ve volné přírodě pohybují již hodně dlouhou dobu, žádné pozůstatky chování ze zajetí jsem nepozoroval,“ říká k nálezu ornitolog a birdwatcher Jan Studecký.
Vzácné pozorování projde posouzením Faunisttické komise ČSO, který patrně druh v české avifauně zařadí v kategorii, u níž není vyloučen únik ze zajetí.
Dvojice bernešek malých s husami velkými u Lenešického rybníka. Foto Jan Studecký
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto bernešek malých na Lenešickém rybníku Jan Studecký