Bude morčák velký pravidelně hnízdícím druhem v Praze?
Morčák velký (Mergus meganser) patří v České republice mezi výrazně přibývající druhy. První hnízdění bylo zjištěno v roce 1999. V letech 2001 – 2003 u nás hnízdilo pouze kolem deseti párů, odhady početnosti zjištěné během mapování ptáků pro nový Atlas hnízdního rozšíření ptáků v letech 2014 – 2017 se budou pravděpodobně pohybovat již v desítkách hnízdících párů. Přes expanzi, která probíhá v posledním desetiletí je to stále druh vedený českou legislativou jako kriticky ohrožený. Na řadě míst republiky však doposud chybí, či je vzácný.
Morčák velký je skvěle přizpůsoben k lovu ryb, dokáže poměrně rychle plavat i 3 metry hluboko a k jejich lepšímu uchopení má skvěle přizpůsobený zobák. Jeho potravou se stávají i jiní vodní živočichové, nejčastěji měkkýši, korýši, pro mláďata je hlavní složkou potravy vodní hmyz. Hnízdí v průběhu dubna a května a nejčastěji obsazuje dutiny stromů v blízkosti vodních toků. Vzhledem k tomu lze jeho početnost místně zvýšit instalací vhodných budek.
V roce 2016 bylo poprvé zjištěno hnízdění morčáka velkého v Praze. Samici vodící 8 mláďat nalezl Jan Suhrada 25. května na Vltavě v pražské Tróji. „Hnízdění jsme již očekávali. V předchozích letech tam během hnízdního období byli staří ptáci víceméně pravidelně pozorováni. V květnu roku 2015 jsem pozoroval dospělou samici dokonce i na Zeleném rybníku ve Stromovce a před tím opakovaně pár v Troji,“ uvádí ornitolog Pavel Bergmann.
V roce 2017 nalezl samici morčáka vodící 11 mláďat Karel Pithart 12. května na rybníčcích ve Stromovce v Praze Bubenči. „Zdali byla dosavadní hnízdění morčáků v Praze úspěšná, však nevíme. Loni, stejně jako v roce 2016 samice s mláďaty hned z Troje zmizela. V roce 2016 přitom Honza Suhrada pozoroval, že rodinka morčáků byla atakována volavkami z místní kolonie v Zoo. Samice pochopitelně kachňata chránila, ale jestli je stihla odvést do bezpečí, nebo volavky kachňata odlovily, nevíme. V roce 2017 rodinka morčáků ze Stromovky po zhruba deseti dnech zmizela, samozřejmě je pravděpodobné, že kachna kachňata z důvodu nedostatku potravy v rybníčcích převedla na Vltavu. V průběhu září sice byli na Vltavě pozorováni tohoroční ptáci, ale v této době již může jít o migranty“ doplňuje loňské poznatky Pavel Bergmann, který zdejší morčáky sleduje.
Také letos v Praze morčáci na téže lokalitě hnízdí. Letošní samici vodící minimálně osm mláďat nalezl na Vltavě pod Trójou 5. května 2018 Jan Suhrada. „Lze tedy předpokládat, že v současnosti dochází k obsazování Prahy morčákem velkým a do budoucna je tak velká šance, že se s hnízdícími morčáky budeme v Praze setkávat pravidelně,“ uzavírá Bergmann.
Zdroj: http://birds.cz/avif/atlas
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto morčáka velkého s mláďaty 18. 5. 2017 v pražské Stromovce: Dušan Vainer / http://dusanovo.cz/