Čápi bílí se poprvé po 600 letech uhnízdili ve Velké Británii

Pár čápů bílých se chystá ve volné přírodě poprvé od 15. století ve Velké Británii vyvést mladé.
Hnízdo si vytvořili na starém dubu, jenž se nachází na pozemku velkém 1 400 ha, který do původní přírodní podoby vracejí majitelé usedlosti Knepp v hrabství Sussex. Dlouhonozí ptáci sedí na třech vejcích, vylíhnout by se měla v červnu.
Ačkoliv bílí čápi někdy přelétají přes Velkou Británii, má se za to, že poslední mládě se na britské půdě vylíhlo na katedrále sv. Jiljí v Edinburgu v roce 1416.
Návrat čápů je součástí ambiciózního programu reintrodukce, jejímž cílem je založit stálou populaci čápů bílých ve volné přírodě do roku 2030. Mary Davies, specialistka na obnovu živočišných druhů z Královské společnosti pro ochranu ptáků (RSPB), deníku Independent potvrdila: “Je to úžasná zpráva, se zájmem budeme obnovu pozorovat a uvidíme, jak se vyvine.“
Isabella Tree, která vlastní usedlost Knepp, říká, že budoucí čapí rodiče jsou mladí a mají tak stále nejisté vyhlídky. “Pozorovali jsem je, jak přehrabují větve a přou se o to, kam umístit kterou větvičku, mysleli jsme, že to hnízdo snad ani nedostaví, ale vyrostlo jako mávnutím kouzelného proutku,“ vyprávěla pro Guardian. “Kdo ví, jestli úspěšně vyvedou mladé, ale je nádherné vidět, že se sem svobodně vrátili.”
Reintrodukci vedou organizace Cotswold Wildlife Park a Durrell Wildlife Conservation Trust. Ptáky věnovala varšavská zoologická zahrada a v Kneppu žili na 2,4 ha velkém před predátory oploceném pozemku.
Po druhé světové válce počty čápů v Evropě poklesly, protože farmáři vysoušeli mokřiny, kde ptáci žili a chemickými postřiky hubili hmyz, jímž se čápi živí. V posledních několika dekádách se však daří mnoha evropským státům čápy úspěšně zavádět zpět, například ve Francii, Švédku, Nizozemí a Švýcarsku.
Příběhy čápů, kteří nachází opuštěné děti v jeskyních nebo močálech a přinášejí je do domácností, si po celém světě oblíbila spousta čtenářů pohádek. Jednu méně známou najdete i u Hanse Christiana Andersena.
Tradičně s oblibou hnízdili na starých stromech a skalách, ale v současnosti si pro hnízdo rádi vybírají také střechy a vysoké komíny.
Překlad: Markéta Zýková
Zdroj: Independent.co.uk