puštík - mláďata v době sněhové kalamity

Chcete poradit s určením druhu pozorovaného ptáka? Nebo třeba jak vyrobit tu správnou budku či jaký vybrat dalekohled? Zde jste na správném místě!
Odpovědět
martin.koci
Člen
Člen
Příspěvky: 2
Registrován: 15 dub 2021, 19:00

puštík - mláďata v době sněhové kalamity

Příspěvek od martin.koci » 15 dub 2021, 19:04

Dobrý den,



Obracím se prosím s dotazem. Máme na Beskydech v lese 2 budky pro puštíky, z toho jedna – plastový barel, je obsazená. Je to oficiální budka od lesů ČR. Je v ní samice, a k tomu 5 čerstvě vylíhlých mláďat, samec nosí.

Situace je ale taková, že za poslední tři dny na místě napadlo přes 60cm sněhu, nyní do toho ještě lehce zaprší, v noci to zmrzne, a stane se z toho dle mého názoru pro lov puštíka nepropustná stěna. Sami dospělí ptáci by to zajisté zvládli, ale mám strach, že nemají žádnou šanci ulovit dost na to, aby udrželi při životě 5 čerstvě vylíhlých mladých. Předpověď je taková, že tato výška sněhu nemá šanci roztát minimálně dalších 10 dní, oteplí se nejdřív v neděli, ale s teplotami okolo 8*C se bavíme o dalších cca 5 dnech minimálně, možná více.



Chci se prosím tedy zeptat, jestli je možnost jim nějak pomoct? Mám to daleko, ale tu cestu bych obětoval a zajel tam, pokud bych od někoho znalého měl potvrzené, že jim tím, že se třeba samice lekne a na hodinu odletí neuškodím a dal mi instrukce, čím a v jakém množství jim mohu přispět k potravě. Dokázal bych jim tam asi dlouhou výsuvnou tyčí, kterou používám na podzim ke kontrole budek nějaké maso hodit.



Vím, že normálně by si poradili, a nikdy je nerušíme, ale opravdu aktuální podmínky jsou extrémní, budka je cca 850mnm a všude okolo leží 60 – 70cm prašanu.

Moc děkuji za případný tip, M. Kočí

Mirek
Člen
Člen
Příspěvky: 3
Registrován: 04 lis 2020, 09:34

Re: puštík - mláďata v době sněhové kalamity

Příspěvek od Mirek » 16 dub 2021, 16:34

Dobrý den, Martine,

zkusím poradit co vím (a co jsem vytáhl z otce, který má s puštíky bohaté zkušenosti).

Můžete jim doplnit potravu třeba v podobě deseti křečků džungarských snadno dostupných ve zverimexu (dají se koupit už rovnou zmražení), které jim mrtvé dáte dovnitř budky. Samici dotek budky pravděpodobně vyplaší (ps. pokud budete mít s sebou parťáka, může přitom fotit). Ale pokud hned odejdete hned pryč, pravděpodobně se zase velmi rychle vrátí k mláďatům. Vložte potravu a jděte raději okamžitě pryč, nezkoušejte se nikde schovávat - vy jí vidět nemusíte, ale ona vás ano a mohla by se bát zpět.

Přirozenější je samozřejmě nezasahovat. Pokud neuděláte nic, je možné že část mláďat zahyne, puštíka jako druh by to však nemělo ohrozit - jedná se o dlouhověkého živočicha, který pro udržení populace nepotřebuje nějak masivní rozmnožování. Případné ztráty tak může nahradit během dalších let, samice se také možná rozhodně hnízdit raději později. Je to příroda, při pohledu na ty malé drobečky je to však samozřejmě drsné a mě je jich teda taky líto...

Držím palce a ať to houká! :) Mirek

PS: Na oplátku prosím o radu ve vedlejším vláknu, děkuju ;)

Odpovědět