Kontrola budek pro sovy

Chcete poradit s určením druhu pozorovaného ptáka? Nebo třeba jak vyrobit tu správnou budku či jaký vybrat dalekohled? Zde jste na správném místě!
Odpovědět
Mirek
Člen
Člen
Příspěvky: 3
Registrován: 04 lis 2020, 09:34

Kontrola budek pro sovy

Příspěvek od Mirek » 16 dub 2021, 16:30

Zdravím,

osobně jsem zatím nakloněn především žebříku a nožičkám :) ale zvažuju i pořízení nějaké snáze přenosné "kuk tyčky". Napadl mě nějaký levný jednoduchý skládací rybářský prut na plavanou, ale přemejšlím co na konec? Zrcátko (jaké, bude tam vidět?), nebo endoskop (samostatný, na telefon?).

Zkušenosti vítány, děkuju!

Mirek

Ivo Hertl
Člen
Člen
Příspěvky: 1
Registrován: 23 dub 2021, 20:35

Re: Kontrola budek pro sovy

Příspěvek od Ivo Hertl » 23 dub 2021, 20:48

Dobrý den,

jde Vám jde o kontrolu obsazenosti budek nebo zjištění dalších podrobností? V prvním případě postačuje poškrab na kmen (v případě sýce rousného) nebo budku (puštíka obecného). Zatímco sýc jen vykoukne, puštík vyletí. Tyto kontroly proto provádíme vždy jen za vhodného počasí a při klidu v okolí hnízda. Poškrabem imitujeme pohyb predátora po kmeni a tomu by měla odpovídat i dynamika poškrabu. Pro kontrolu budek pro puštíky se jako vhodný nástroj jeví například teleskopický rybářský prut (v ceně několika set korun, složený v délce cca 1 metr).

Pro zjištění obsahu budky používám endoskop s bezdrátovým přenocem obrazu ne telefon. Samotné zařízení mám připevněné na konci jedné z tyčí, co používám pro kroužkování, a postupným nadstavováním vyzdvihuji do patříčné výšky. Jednoduše zjistím stáří mláďat a nelezu zbytečně do budky v nevhodnou dobu.

Vše samozřejmě použitelné i pro kontrolu přirozených dutin (do výšky cca 10 metrů).

martin.koci
Člen
Člen
Příspěvky: 2
Registrován: 15 dub 2021, 19:00

Re: Kontrola budek pro sovy

Příspěvek od martin.koci » 11 kvě 2021, 19:13

A jaký používáte prosím endoskop?
já na kontrolu puštíka použil vysouvací tyč na mytí oken, je tří dílná, 4 + 4 +3m, a na konci gopro8, kterou ale mám i na jiné věci. Pravda je, že jsem nevěděl, že tam puštík je, takže samozřejmě vyletěl. Chtěl jsem to hlavně na následnou kontrolu budek, abych viděl, zdali byla nebo nebyla obsazena a mohl případně vyčistit.
Ale gopro je samozřejmě rozměrově mimo, maximálně do pudky pro puštíka a sýce.
Takže tip na dobrý endoskop by se mi velmi hodil - zkoušel jsem dva, jeden skvěle snímal, ale slabě svítil, a druhý skvěle svítil, ale špatně snímal, tak mi nezbylo, než oba vrátit...

Odpovědět