Avif vs eBird

Diskuze týkající se cíleného pozorování ptáků v terénu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stankelin
Člen
Člen
Příspěvky: 5
Registrován: 21 říj 2021, 18:40
Bydliště: Kuks
Kontaktovat uživatele:

Avif vs eBird

Příspěvek od Stankelin » 23 říj 2021, 11:54

Zajímalo by mě, kdo, proč a jestli vůbec používáte nějakou databázi pro pozorování. Ale předpokládám že asi každý. Čemu fandíte více, avifu nebo ebirdu?

Já teda osobně používám už jen eBird. Avif dříve, ale jsem zklamanej z přístupu ČSO, že avif nijak nepodporuje, nevyvíjí apod. Je zasekanej, pomalej a prostě spíš už jen přežitek, i když paradoxně má v ČR stále vyšší oblibu - kvůli starším lidem a ortodoxním konzervám :P. Ebird je sice ze začátku možná trochu "složitější", ale když se v něm člověk po chvilce prokliká a naučí, tak zjistí, že je bezkonkurenční. A o jeho terénní appce ani nemluvě, ta je oproti avifu (kterej mi btw nefunguje na Applu), úplně jinej vesmír!

Jaký máte názor vy?

Uživatelský avatar
Vlk
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 51
Registrován: 21 kvě 2019, 00:01
Bydliště: Prostřední Lhota
Kontaktovat uživatele:

Re: Avif vs eBird

Příspěvek od Vlk » 26 říj 2021, 12:44

Když jsem začínal s ptáky, tak jsem Avif ještě neznal a při hledání jsem narazil na eBird, který mě hned zaujal. Tak jsem ho začal používat a ikdyž jsem později narazil na Avif, už jsem u něj zůstal. :) Později jsem se začal věnovat jeho překladu do češtiny a taky kontrole zadaných pozorování - ani jedno už teď nedělám, převzali to kamarádi. eBird už teda taky nepoužívám, ale za mě je to rozhodně nejlepší aplikace a databáze pro zadávání, co je. A znám spoustu pozorovatelů, kteří na eBird s chutí přešli, jakmile ho blíž poznali. Zdá se, že tenhle trend je celosvětovej a trochu doufám, že dřív nebo později ČSO povolí s Avifem a taky přejde pod eBird. Před pár lety jsem to domlouval s vedoucím projektu eBird a měla proběhnout nějaká jednání se Zdeňkem Vermouzkem z ČSO, že by se ta databáze nějakým způsobem spojila a propojila (eBird navrhoval financování z vlastní strany), ale holt ČSO si do toho nechtělo nechat mluvit a Avif je prostě jejich projekt, který i navzdory zastaralosti a nepraktičnosti nechtějí nechat jít. S tím se zatím nic nedá dělat.

Každopádně je vidět, že k eBirdu přechází čím dál tím víc lidí - když jsem začínal s překlady v roce 2016, byl jsem tam téměř sám a teď už to tam hezky žije. :) Upřednostňují ho pozorovatelé mladších generací jak píšeš, ale přechází pod něj i spousta "old school" pozorovatelů. Ono to dává smysl, ten eBird je prostě nesmírně dobře propracovanej a jde do něj velký množství peněz, pracuje na tom spousta lidí, neustále se vylepšuje, přidávají se funkce atd. Avif spíš tak jenom přežívá a je udržovanej jen ve stavu, aby tak tak fungoval. Verze pro iOS se řeší už hodně dlouho a Zdeněk nad tím vždycky akorát láme rukama, že na to nejsou peníze. Podle mě asi nikdy nebude... :)
Magazín Avifauna - Aby vám nic neuletělo! https://avifauna.cz

Odpovědět