Uvodní foto: Zleva kolibřík černobradý (Foto: Mark Wilson), zprava jestřáb Cooperův (Foto: Marlo Casabar)
Nový výzkum ukazuje, že díky dravcům se od těchto drobných ptáčků, jakými kolibříci bezpochyby jsou, drží predátoři radši dál.
Hnízda kolibříků se často vyskytují na určitých místech a blízko sebe. Roky se vědcům ale nedařilo zjistit, co kolibříky k dané lokalitě přitahuje. Odpovědí jsou dobří sousedé.
Biolog Harold Greeny se svým týmem zkoumal kolibříky v Arizoně, kde tito ptáci stavěli svá hnízda v určitém okruhu kolem jestřábího hnízda. V následujících letech z pozorování Greenyho týmu vyplynulo, že kolibříci hnízdící v blízkosti jestřábů vyvedli mláďata o něco úspěšněji než ostatní.
Z pohledu jestřába má kolibřík málo masa a nestojí tedy za lov. Stejně tak bez povšimnutí míjí jestřáb i jeho hnízda. Greeny dále vysvětluje, že jestřáb je 190 krát větší než kolibřík. „Je to jako kdybyste chtěli chytit mouchu,“ dodává. Kolibříci z jestřábí přítomnosti netěží jen to, že si jich tito dravci nevšímají, ale zdá se, že blízkost jestřába chrání kolibříka před Arizonskou sojkou (Aphelocoma wollweberi).
Bylo zjištěno, že ptačí druhy, které jsou spíše plaché, se v rámci své bezpečnosti zdržují v blízkosti těch agresivnějších ve snaze vyhnout se konkrétnímu predátorovi. Například husy někdy hnízdí v blízkosti sovic sněžních, které mají na svém jídelníčku lišku. Ta by si naproti tomu ráda pochutnala na husách. Obvykle je složité zjistit, který predátor funguje jako prostředník a kdo se před kým vlastně schovává.
Vědci zaměřili svou pozornost na veverky, hady i ptáky jako možné predátory kolibříků. Arizonská sojka se jeví jako hlavní podezřelý. Video, které vědci pořídili, ukazuje, jak sojka plení hnízdo kolibříka. Vědci zpracovali souřadnice jestřábích hnízd, začlenili do nich hnízda kolibříků a následně sledovali pohyb sojek. Očekávali, že do velkého okruhu kolem jestřába si sojka netroufne. Ve skutečnosti však sojky sice potravu v blízkosti jestřábích hnízd loví, ale pohybují se nad nimi, což obvykle není pro sojku příliš typické. Pod jestřábím hnízdem si v prostoru připomínajícím kužel staví svá hnízda kolibříci. Tento prostor je místem, kam se sojky nikdy nedostanou.
Je pravděpodobné, že kolibříkům jejich strategie přináší úspěch. Ten však není závislý jen na vzdálenosti od jestřábího hnízda, ale také na tom, zda kolibříci zahnízdili v ochranné zóně pod jestřábím hnízdem. „Je to docela mimořádný výsledek a je to velmi zajímavé,“ říká Douglas Altshuler, výzkumník z University of British Columbia. A dodává, že v případě kolibříka platí pravidlo, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel.
Text a překlad: Simona Vosáhlová
Zdroj: Audubon.org