Mezinárodní Velký Den 2019: Nové rekordy pro svět i pro ČR

První polovina května je za námi a s ní i každoročně pořádaná akce nesoucí název Mezinárodní Velký Den (v angl. originále Global Big Day)! Ta letos připadla na datum 4.5.2019 a do terénu se stejně jako loni vydali pozorovatelé ptáků z celého světa, aby v jediný den zaznamenali co nejvíce ptačích druhů. Akce má obrovský popularizační a osvětový dopad a v průběhu tohoto jediného celosvětově koordinovaného dne je nasbíráno ohromné množství cenných dat. Zábavnou složkou akce jsou samozřejmě i výsledné statistiky a žebříčky. A jak to tedy letos vlastně dopadlo? Držte si klobouky, protože stejně jako loni byly pokořeny nové rekordy!
Mezinárodního Velkého Dne se letos zúčastnilo 32 500 lidí ze 171 zemí a podařilo se jim za jediný den zaznamenat 6 881 druhů ptáků, tedy dvě třetiny všech druhů vyskytujících se na naší planetě. Tento neuvěřitelný počin je novým světovým rekordem v počtu lidí pozorujících ptáky v jediný den. Loňský rekord v počtu pozorovaných druhů (7025) letos překonán nebyl.
Jeden z dalších obdivuhodných počinů je výkon jednoho pozorovatele, jemuž se jako jedinému podařilo zaznamenat 684 unikátních druhů, které v ten den nikdo jiný na světě nepozoroval. To poukazuje na to, jak velký vliv a význam může mít snaha jediného člověka. A tak ať už jste v průběhu Mezinárodního Velkého Dne pozorovali jeden nebo sto druhů, dík za každoroční úspěch této akce patří vám všem!
Tato velmi zábavná událost přináší nesmírně cenné informace a data, která pomáhají ptákům, na kterých nám tolik záleží. 4.5. bylo nasbíráno více jak 1,85 milionů pozorování, které jsou nyní volně k dispozici vědcům, ochráncům přírody a všem amatérským ornitologům a lze je tak využít k dalšímu výzkumu a ochraně, která podpoří ptáky v tom, aby v naší krajině zůstali. A to nejlepší? Ještě si to celé můžeme náramně užít!
Kukačka bělobrvá byla jedním ze 434 druhů zaznamenaných v Keni. Ta měla v celé Africe nejvíce zaznamenaných druhů. Foto: Becky Matsubara | Licencováno pod CC BY 2.0
Dle lidí stojících za projektem eBird, je jejich nejoblíbenější částí celé akce možnost slyšet všechny příběhy a vidět nejrůznější perspektivy více jak 30 000 ptačích nadšenců. Od lidí, kteří zkoumají terén dopředu a plánují svoji trasu celý rok, po ty, pro které byl Mezinárodní Velký Den vůbec prvním setkáním s pozorováním ptáků. Akce se účastnili vědci na Antarktidě, místní průvodci v Ugandě, turisté-ptáčkaři v Číně, zanícení ptačí fotografové v Brazílii a monitorující komunita v Mexiku. Někteří lidé se uvolní třeba jen na 5 minut mezi prací a povinnostmi, zatímco jiní se Velkému Dni věnují naplno od půlnoci do půlnoci. Ať už je však snaha jakákoliv, všichni jsme součástí jednoho velkého týmu.
A jak vše dopadlo z hlediska žebříčků a umístění jednotlivých zemí?
Již po třetí si prvenství opět udržela Kolumbie, se svým neskutečným počtem 1 591 druhů, pozorovaných v jediný den, v jediné zemi! Jejich neuvěřitelně početný tým 2 300 pozorovatelů odeslal 6 400 seznamů a opět tímto výkonem vysadil Kolumbii na pomyslný trůn nejvíce druhově rozmanité země na planetě.
Na druhém místě se umístilo Peru s celkovým počtem 1 517 druhů, tedy o 27 více než poslední rok. Skvělý úspěch, který podtrhuje význam andských států a jejich důležitost pro světovou biodiverzitu.
Daleko za touto dvojicí skončil Ekvádor se svými 1160 druhy.
A jak to bylo v Evropě?
Celkově zde bylo pozorováno 451 druhů, tedy o čtyři méně, než loni. Na prvním místě se umístilo stejně jako ve všech předchozích letech Španělsko, se svými 314 druhy (a obdivuhodným počtem 1 591 seznamů), čímž prolomilo svůj rekord z loňského roku a zároveň se mu jako jediné evropské zemi podařilo překonat hranici 300 druhů. Španělsko bylo následováno na druhém místě Francií s 229 druhy (a pouze 127 seznamy) a na třetím místě Portugalskem s 227 druhy. Velká Británie se umístila s 222 druhy na čtvrtém místě.
Česká republika měla letos také svůj moment slávy. Vůbec poprvé pokořila skandinávské země a umístila se se svými 187 druhy na úžasném 6. místě, tedy za Německem s 212 druhy a před Švédskem se 184 druhy! ČR se v posledních letech posunula doslova mílovými kroky – v roce 2015 a prvním ročníku akce byla na 30. místě s 21 druhy, v roce 2016 na 19. místě se 110 druhy, v roce 2017 na 15. místě se 122 druhy a v roce 2018 na 9. místě se 165 druhy.
Lyskonoh úzkozobý byl jeden z druhů pozorovaných 4.5. v ČR. Foto: Andrew Cannizzaro | Licencováno pod CC BY 2.0
Na tomto obdivuhodném úsilí se podílelo 27 pozorovatelů z celé ČR, přičemž největší diverzita druhů byla zaznamenána v Jihočeském (139) a Jihomoravském kraji (129).
Letošní ročník byl pro ČR i ve znamení několika osobních úspěchů. Honza Grünwald s počtem 144 druhů dosáhl vrcholu žebříčku a společně s Janem Studeckým (143), Jakubem Macháněm (143) a Martinem Vavříkem (142) se umístili v celoevropském žebříčku na 14. – 17. místě – konkuroval jim pouze tým španělských pozorovatelů (kterým se z hlediska druhové diverzity v jejich zemi lze jen těžko rovnat) a jeden pozorovatel z Maďarska (162). Gratulujeme!
Teď je před námi hnízdní sezóna a léto, které se pomalu ale jistě blíží. A jak už to tak bývá, ani se nenadějeme a bude nás čekat další ročník Mezinárodního Velkého Dne. Co nás v něm asi bude čekat? Posune se ČR do prvních pěti míst? Překoná se loňský světový rekord v počtu pozorovaných druhů? Inu, nechme se překvapit!
A teď už nezbývá než poděkovat všem, kteří se letos Mezinárodního Velkého Dne účastnili a tento článek uzavřít přáním krásného jara!
Více informací a podrobných statistik týkající se letošní akce naleznete zde: https://ebird.org/globalbigday
A pokud vás zajímá, jak takový Velký Den vypadá z pohledu účastníka, který do svého úsilí dá opravdu vše, můžete si přečíst osobní reportáž Martina Vavříka, publikovanou na webu Klubu 300.
Text: Martin Vlk Mrňous
Zdroj: eBird.org