Miliony ptáků jsou ve Středomoří každoročně usmrceni při noční sklizni oliv

Od října do ledna operují speciální kombajny v nočních hodinách ve španělské Andalusii, kde je dle odhadů každoročně společně s olivami vysáto až 2,6 milionu ptáků, jenž jsou při tomto procesu usmrceni. Regionální vláda Andalusie naštěstí v nedávné době tento způsob sklízení zakázala.
V Portugalsku, Francii, Itálii a dalších částech Španělska však stále není vyhráno. V Portugalsku odhadem každou zimu hyne až 100 000 ptáků. Místní vědci se obávají, že je problém tak rozsáhlý a závažný, že sepsali dopis do magazínu Nature, ve kterém otevřeně žádají, aby byl tento způsob sklízení co nejdříve zastaven.
Ve Středomoří zimují každoročně obrovské počty ptáků ze střední a severní Evropy a zatímco se na noc hřadují do olivových plantáží, sběrné kombajny se chystají k práci. Hluk a oslepující světla je dezorientují, přičemž ptáci pak nejsou schopni včas uniknout a jsou společně s olivami nasáti do sběrné mašiny, kde je čeká jistá smrt. Jediný důvod, proč probíhá sklizeň v nočních hodinách, je ten, že chladnější noční vzduch pomáhá zachovat aromatické látky obsažené v plodech olivovníků.
Studie v Portugalsku zjistila, že mezi prosincem a lednem je v Alenteju (pozn.red.: region v jižním Portugalsku) usmrceno 6,4 ptáků na hektar intenzivně sklízeného olivového sadu. Tento vzorek je pouhým fragmentem a další studie budou pokračovat v době další sklizně, tedy letos v říjnu. Odhalená čísla jsou však velmi znepokojující a pokud je-li odhad z Andalusie objektivním vzorkem platícím i na ostatní regiony pěstující a sklízející olivy intenzivním způsobem, je tato zemědělská praktika vážnou hrozbou pro všechny ptáky zimující ve Středozemí.
Podle některých zdrojů jsou navíc usmrcení ptáci sbíráni a posléze nelegálně rozprodáváni do lokálních restaurací, kde jsou např. ve Španělsku servírováni jako tzv. pajarito frito, tedy v přímém překladu „smažení ptáčci“.
Video prezentace sběrného kombajnu. Je-li tento stroj používán v nočních hodinách, má ničivý dopad na nocující ptáky.
Domingos Leitão z Portugalské Společnosti pro Studium Ptáků (SPEA) řekl: „Ptáci by neměli být rušeni v době klidu. Pokud jsou ptáci vyplašeni z jedné řady olivovníků, pouze přelétnou na další (pozn.red.: kde je čeká stejný osud v útrobách jiného kombajnu…). Směrnice EU o ptácích jasně říká, že by neměli být rušení v době klidu.“
Nuno Squeira, ředitel portugalské enviromentální organizace Quercus k tomu dodal: „V momentě, kdy jsou podobné negativní vlivy odhaleny, je třeba, aby autority jednaly a zasáhly co nejrychleji. Je zde řeč o stovkách tisíců uhynulých ptáků. Absence regulací dává prostor kromě usmrcování ptáků také k půdní erozi, kontaminaci a znečištění zvodní syntetickou chemií používanou v intenzivním a super-intenzivním zemědělství.“
Zákaz noční sklizně oliv ve španělské Andalusii je pozitivním krokem, který je, doufejme, předzvěstí dalších změn, jenž se snad co nejdříve odehrají i ve zbývajících zemích pěstujících olivy, jakým jsou Francie, Itálie a Portugalsko.
Pokud chcete podpořit zákaz noční sklizně oliv, můžete na odkazu níže podepsat petici bojující za zastavení této nesmyslné praktiky:
Text a překlad: Martin Vlk Mrňous
Zdroj: Birdguides.com