Mladí čápi jsou před vylétnutím – ideální doba k jejich sčítání pro celou rodinu!

Čáp bílý je prvním z pěti poslů jara, jehož přílet děti na Evropě a Asii sledují v rámci kampaně Spring Alive (Jaro ožívá). S prvním letním dnem sice skončila letošní sezóna Jaro ožívá, která se nesla ve znamení ptačích mláďat. Na www.springalive.net přišlo 2854 prvních pozorování poslů jara, což je o více než o 10% vyšší číslo než v loňském roce. Vděčíme za to převážně nárůstu čapích záznamů. Jaro ožívá sice skončilo, ale čapí hnízda sledujeme dál na cap.birdlife.cz. Ornitology nezajímají pouze příletová data, ale celý průběh hnízdění. Pomozte psát kroniku jednotlivých čapích hnízd. „Nastává ideální čas pro sledování malých čápat. Ta se již na hnízdě staví a i ze země jsou dobře pozorovatelná“, upozorňuje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. „A právě pozorování v této době, před vylétnutím, jsou pro stanovení hnízdní úspěšnosti ta nejdůležitější“, pokračuje Dobruská.
U příležitosti celostátního i mezinárodního sčítání v roce 2014 byl čáp bílý spolu s čápem černým vyhlášen Ptákem roku. Vznikl tehdy nový web věnovaný přímo čápu a v rámci občanské vědy se zapojuje do sčítání a mapování čapích hnízd široká veřejnost. Vzhledem k tomu, že cenná jsou kontinuální data po více let, čapí stránky jsou nadále v provozu pod názvem Čapí hnízda. Data, v nich obsažená říkají, že v loňském roce bylo v době vzletnosti na 10 hnízdech pozorováno 5 mláďat. Také v letošním roce máme záznamy o pěti vejcích či mláďatech. Kolik z nich ale zdárně z hnízda vylétne? Jaké jsou ztráty na mláďatech? Jistě Vás napadne mnoho dalších zajímavých otázek. Abychom na ně mohli odpovědět, potřebujeme znát počet mláďat v jednotlivých hnízdech i před jejich vylétnutím. Čím více kontrol, tím lépe.
Čáp bílý. Foto Jiří Bartoš
„Na mapě na webu najdete více než 1300 hnízd čápů bílých, pouze na 460 hnízdech jsou zatím údaje o mláďatech“, uvádí Dobruská. Spojte příjemné s užitečným a naplánujte si napínavý výlet k čapímu hnízdu. Budou tam čápata? Nechte děti stát se průzkumníky. Objev čapího hnízda pro ně bude odměnou. O víkendu, o dovolené, na výletech, kdykoli kolem nějakého pojedete. Svá pozorování nezapomeňte zadat na cap.birdlife.cz, kde si můžete najít i nejbližší hnízda ve svém okolí. Pokud jste příznivci mobilních aplikací, zjištěné údaje můžete zadat hned u hnízda i bez internetového připojení pomocí aplikace Avif Mobile!
A jak se zapojit do sledování čapích hnízd?
Vydejte se k hnízdu ve svém okolí a zjistěte, zda jsou na něm mláďata a jak velká – v prachovém šatě či se již podobají svým rodičům. Velká mláďata poznáte podle šedých nohou a šedého zobáku. Své pozorování zapište na web, buď v mobilní aplikaci na místě, nebo doma do webových stránek. Cenná je i dokumentační fotografie (není však podmínkou). Svůj význam má i negativní pozorování, při kterém jste žádného čápa na hnízdě nespatřili.