Nezákonné zabíjení ptáků je v Evropě velkou hrozbou

V říjnu tohoto roku zveřejnila organizace BirdLife International publikaci „The Killing 2.0, A View to a Kill“. Tato popularizačně pojatá zpráva, sestavená na základě zpráv partnerských organizací Birdlife Int. odhaluje rozsah nezákonného zabíjení ptáků a vymezuje kritické oblasti v Evropě. Odhaduje se, že v severní a střední Evropě a na Kavkaze může být ročně nelegálně zabito 0,4 – 2,1 milionu ptáků, zejména z důvodu lovu či jako ochrany před „škůdci“. Mezi nejvíce ohrožené skupiny ptáků patří vodní ptáci následovaní migranty. V Ázerbájdžánu se každoročně odhaduje, že je neoprávněně zabito mezi 160 000 až 900 000 jedinců vodních druhů ptáků. Další ohroženou skupinou ptáků jsou dravci. Zpráva uvádí, že 51 z 52 druhů je přímo ohrožováno nelegálním zabitím.
Ve střední Evropě a na Kavkaze je hlavní příčinou nelegálního zabíjení ptáků lov. V severní Evropě je primární příčinou nelegálního zabíjení ptáků regulace „škůdců“. Dvacet nejrizikovějších oblastí, z nichž jsou nejvíce hlášena nezákonná zabíjení v severní, střední Evropě a na Kavkaze, se nachází v šesti zemích (abecedně): Arménie, Ázerbájdžán, Bulharsko, Gruzie, Německo a Nizozemsko. Situace je zvláště alarmující v Ázerbájdžánu, v některých oblastech této země počet zabitých ptáků ročně představuje ohromujících 18% průměrného odhadovaného ročního počtu neoprávněně usmrcených ptáků v celém sledovaném regionu. Zpráva jasně ukazuje, že nedovolené zabíjení ptáků zůstává v Evropě velkou hrozbou, přestože 28 zemí, které jsou ve zprávě hodnoceny, jsou signatáři právně závazné Bernské úmluvy (o ochraně evropských volně žijících živočichů a přírodních stanovišť) a 19 z nich jsou rovněž členskými státy Evropské unie, které jsou povinny dodržovat zákony o přírodě a směrnice o ptácích a směrnice o stanovištích.
Tato publikace představuje jeden z prvních pokusů o zaznamenání stavu tohoto problému na základě vědeckých metod, je to však jen začátek a BirdLife International do budoucna vybízí k nutnosti shromažďovat další údaje, které povedou k důslednější kontrole a dalšímu pokroku k řešení problému nelegálního usmrcování ptáků. Patricia Zurita z BirdLife International k aktuálním výsledkům uvedla: „Vy, já, my všichni bychom měli zastavit tento masakr a uvědomit si, že existují určitá pravidla a předpisy. Ptáci jsou součástí společného dědictví, za které jsme zodpovědní, a právě zveřejněné údaje nám ukazují, co a jak děláme chybně a kolik máme prostoru pro zlepšení. Projekt Killing nám pomohl před dvěma lety přijmout důležité změny v zemích jako Kypr a Itálie. Věřím, že šokující výsledky The Killing 2.0 pomohou zintenzivnit akce k ukončení nelegálního zabíjení ptáků v celé Evropě a na Kavkaze.“
Foto FB archiv Committee Against Bird Slaughter (CABS)
Publikace „The Killing 2.0, A View to a Kill“ ke stažení ZDE
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/illegal-killing-of-birds-remains-a-major-threat-in-europe/
http://www.birdlife.org/campaign/stop-illegal-bird-killing
Titulní foto otráveného luňáka červeného v ČR: Dušan Rak