O supech a lidech: Jak se Keňa snaží chránit mrchožrouty

Jsou charakterističtí mohutnou nahrbenou siluetou a holou hlavou, v kreslených filmech figurují coby ztělesnění oportunistické chamtivosti – supi jsou zřejmě nejvíc neporozuměnými mrchožrouty naší planety. Lidé je často vnímají jako vyvržence zvířecí říše a kvůli asociacím se smrtí jsou tito ptáci obávaní a zlořečení. V ekosystému však zastávají důležitou roli. Rychlostí, s jakou se dovedou vypořádat s mršinami, totiž zaručují, že se z mrtvol nestačí začít šířit nebezpečné bakterie.
Supi jsou velcí společenští ptáci obývající travnaté pláně a polopouště, kteří za potravou létají i na velké vzdálenosti. Kromě toho, že mají stejně jako každý živý tvor na Zemi svou přirozenou hodnotu, jsou také možná nejvýznamnějšími mrchožrouty v ekosystému, jelikož čistí krajinu od mršin a zbytků. Navzdory tomu afričtí supi vymírají s alarmující rychlostí a dnes se řadí k celosvětově nejohroženější skupině ptáků.
Sedm z celkem jedenácti druhů supů žijících v Africe je dnes na pokraji vyhynutí. Během posledních 50 let jejich počty rapidně klesly, a to až o 80–97 % v závislosti na jednotlivých druzích. V Keni žije v současné době osm druhů supů. Čtyři z nich, jmenovitě sup africký, sup krahujový, sup chocholatý a sup kapucín, jsou na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN (IUCN Red List of Threatened Species) označeny jako kriticky ohrožené.
Hlavním aspektem konfliktu mezi člověkem a přírodou je v Keni trávení zvířat. V některých oblastech okresu Kajiado, především na územích hraničících s přírodními rezervacemi, bývají úmrtí supů ve více než 60 % případů zapříčiněna jedem. Když predátoři jako lvi, hyeny nebo gepardi uloví skot z některé z místních pastvin, pasáci v rámci protiopatření nastraží do mršiny jed s úmyslem zneškodnit je. Otrávené mršiny pak ve velkém přitahují i supy.
Od srpna 2019 byly hlášeny tři případy otravy divokých zvířat, jejichž obětí se stalo 54 supů. Při posledním incidentu, který se odehrál v rezervaci Olerai v okrese Narok, zemřelo sedm supů poté, co se krmili na mršině hyeny napuštěné jedem. Přežil jen jeden sup africký, který byl přepraven do záchranné stanice v rezervaci Olderkesi.
Sedm kriticky ohrožených supů zemřelo po požití otrávené návnady v rezervaci Olerai. | Foto: Daniel Pashar
Týden předtím zemřelo 17 supů po travičském incidentu na území ranče Olgulului v národním parku Amboseli v okrese Kajiado, což ještě víc podnítilo zoufalou potřebu přijít mechanismem, jenž by konflikt člověka s přírodou pomohl rozřešit. Ptáci pozřeli mršinu telete, ve které byl s největší pravděpodobností nastražen jed. Podle Ednah Nymbu, která působí jako styčná úřednice pro organizaci Nature Kenya, bylo otráveno osmnáct jedinců, z nichž jeden přežil díky včasnému zásahu pracovníků Nature Kenya, The Peregrine Fund, Kenya Wildlife Service a Olgulului Group Ranch. Na místě události bylo nalezeno osm mrtvých supů afrických na zemi v blízkosti mršiny telete, dalších devět pak ve větvích stromu.
„Přeživšímu ptákovi byla poskytnuta první pomoc a následně byl převezen k pozorování a ozdravení do stanice zřizované Kenya Wildlife Service v národním parku Amboseli,“ uvedla Nyambu.
Při prvním incidentu, který se udál v srpnu 2019, zemřelo 30 supů po pozření masa z jedem napuštěné žirafí mršiny. Travičské incidenty pobouřily veřejnost. Někteří lidé využili jako platformu pro vyjádření rozhořčení nad travičstvím a umíráním ptáků sociální sítě, zatímco jiní vyžadují zajištění edukačních programů pro komunity sousedící s územími přírodních rezervací, které by místním obyvatelům osvětlily důležitost supů v ekosystému.
O ochranu supů na pastvinách se zasazuje organizace Nature Kenya. Snížit počet úmrtí způsobených otravou se snaží s pomocí styčných úředníků a dobrovolníků působících napříč jihokeňskými pastvinami, kteří se starají o zvyšování povědomí o dané problematice v místních komunitách. Dobrovolníci jsou rozmístěni v oblastech, kde ke konfliktům lidí s přírodou dochází nejčastěji, a dbají o vzdělávání zdejších obyvatel v otázce důležitosti supů v ekosystému a negativních dopadů travičství. Zároveň působí jako prostředníci pro nahlašování nových případů travičství a jejich následné předání úřadům.
Text a překlad: Pavla Novotná
Zdroj: BirdLife.org