Orel mořský vs. káně lesní – další případ mezidruhové adopce v Polsku

V květnu 2017 byl v Polsku zaznamenán nález živého mláděte káně lesní na hnízdě orlů mořských. Mezidruhová adopce (definovaná jako hnízdní péče o vejce nebo mláďata ptáků jiného druhu) je v přírodě spíše neobvyklý, ale zdokumentovaný jev. U dravců byl popsán například u severoamerických orlů bělohlavých, kteří vychovávali mláďata káně rudochvosté, v podmínkách střední Evropy např. u orla mořského a káně lesní.
Současný nález z Polska je min. čtvrtým takovým nálezem v této zemi. První případy byly zaznamenány v letech 1982 a 1983 v údolí řeky Baryczy. Událost byla popsána jako hnízdní parazitismus káně lesní (tedy nakladení snůšky do cizího hnízda). Někteří autoři tento výklad zpochybňují s tím, že u krahujcovitých dravců nebyl doposud hnízdní parazitismus prokázán. Nejpravděpodobnější příčinou tohoto jevu můžeme považovat sebrání mláděte káně lesní na hnízdě, kdy jeden orel z rodičovského páru mohl vybrat mládě káně lesní coby potravu. Tuto tezi podporuje skutečnost, že mláďata větších ptáků tvoří běžnou součást potravy orlů mořských. Také srovnání stáří mláďat z aktuálního polského případu téměř vylučuje hnízdní parazitismus káně. V případě, že nedošlo k usmrcení mláděte během odchytu a transportu na orlí hnízdo, mohlo živé mládě káně začít žadonit o potravu a tím stimulovat orly ke krmení. Autoři těchto nálezů uvádějí, že adoptovaná mláďata kání byla vesměs v dobré kondici, nijak utlačována mladými orly.
Další alternativou vzniku této neobvyklé situace může být opožděné či náhradní hnízdění orla v původním orlím hnízdě, v němž mezitím nakladla vejce káně lesní (tato alternativa je možná na nálezu v jižních Čechách v roce 2007, kdy se orli vylíhli pravděpodobně koncem dubna, tedy snůška proběhla až v průběhu března a nikoli jako běžně v únoru). Tento nález je nejlépe zdokumentovaný případ mládě káně lesní v hnízdě orla mořského u nás. Hnízdění proběhlo u obce Hrachoviště v jižních Čechách (Literák a Mráz 2011, viz odkaz pod textem). Hnízdo bylo umístěno na borovici v lese u paseky ve výšce asi 20m. Dne 20. května seděli v hnízdě dva mladí orli mořští ve věku asi tři týdny a překvapivě také jedno mládě káně lesní staré asi dva týdny. Všechna mláďata se těšila dobré kondici. Hnízdo bylo kontrolováno 12. června 2007, kdy mladí orli byli stále na hnízdě, ale čerstvě vylétnuté mládě káně již sedělo na stromě asi 150m od hnízda (blíže viz Literák a Mráz 2015, viz odkaz pod textem). Autoři kladou závěrem otázku, jak se imprinting rodičovské péče (vtištění vzoru) projeví na reprodukčních aktivitách adoptované káně.
Dle dřívějších nálezů je tak možné očekávat, že i probíhající hnízdění v Polsku může mít úspěšný závěr – tedy vyvedení obou mláďat, jak orla mořského, tak káně lesní. Tím spíše, že oblast, v níž bylo hnízdo nalezeno, patří mezi potravně bohatá stanoviště a kainismus je zde velmi vzácný.
Text: Lukáš Kadava
Titulní ilustrační foto: Ian Robins
Zdroj: Birding Poland
http://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/adopce-mladat-kane-lesni-v-hnizdech-orla-morskeho.pdf