Ornitologická stanice Drienovec je Ptačím světem bez hranic

Státní ochrana přírody Slovenské republiky realizuje ve spolupráci s Národním parkem Aggtelek projekt s názvem „Úžasný ptačí svět bez hranic“. Dlouhodobým cílem projektu je přiblížit odborné, ale i široké veřejnosti práci kroužkovatelů na Ornitologických stanicích Drienovec a Szalonna. Obě stanice se zabývají monitoringem ptáků pomocí odchytu a značení ornitologickými kroužky. Dalšími plány do budoucna je vybudování potřebné infrastruktury pro poznávací a turistické exkurze.
Stanice Drienovec je mokřad vytvořený krasovou vývěrou pod úpatím Jasovské planiny v Slovenském krase. První odchyt ptáků zde proběhl 25. dubna 1998, systematicky se ptáci monitorují od roku 2006. Do dnešních dní zde bylo zaznamenáno 123 druhů ptáků a okroužkováno jich bylo více než 193 tisíc. Odchytové linie jsou dlouhé 1,7 km a na této trase je umístěno na 400 metrů ornitologických sítí. Mezi nejvzácnější zjištěné druhy, které se podařilo odchytit a zdokumentovat patří pěvuška černohrdlá. Jde o jediný výskyt na Slovensku. Z dalších vzácných druhů například kalousi pustovky, budníčci pruhohlaví či čečetky zimní. Ornitology vždy potěší odchyt jedinců, kteří mají kroužek zahraniční centrály. Během letošního jara bylo odchyceno více než tisíc ptáků 51 druhů.
Odchytové linie na Drienovci. Foto FB archiv BirdRingingStationDrienovec/
„Národní park Slovenský kras hraničí s Národním parkem Aggtelek na maďarské straně a jak víme, ptáci hranice neznají, odtud tedy název projektu,“ řekl ředitel Správy Národného parku Slovenský kras Ján Kilík. „Projektem chceme podpořit oba týmy, které se už dlouhodobě věnují monitoringu ptáků. Tedy slovenský, působící přímo v Drienovci a maďarské kolegy, kteří pracují jen 24 km od nás v Aggtelekském národním parku u obce Szalonna. Rádi bychom také propojili výzkum ptáků s veřejnými aktivitami, chtěli bychom například vybudovat pozorovatelny, počítáme i s ekovýchovnými aktivitami se zaměřením na školní mládež,“ doplnil zoolog Správy Národního parku Slovenský kras Milan Olekšák.
Ornitologická stanice v Drienovci je v provozu již 21 let. Začátky byly ryze dobrovolnické, od roku 2006 je zde v období jarní a podzimní migrace 24 hodinová služba. V průběhu roku zde ornitologové stráví 120 dní terénní práce. Jarní sledování začíná pravidelně 22. března. V průběhu jara se odchytí v průměrně dva tisíce ptáků. „Letošní sezóna byla výjimečná z důvodu opožděné migrace, způsobené proudění arktického vzduchu na území Slovenska. Konec jarního tahu naopak přinesl až nezvyklé teplo, což se ukázalo zejména v dřívějším příletu dálkových migrantů, například pěnice hnědokřídlé. Mimo pěvců se na stanici odchytávají také dravci a sovy. Stále zatím čekáme na první letošní odchyty pěnic vlašských a ťuhýků obecných“ doplnil Olekšák.
Dudek chocholatý, chycený na ornitologické stanici Drienovec. Foto FB archiv BirdRingingStationDrienovec
Zdroj: TZ ŠOPSR 24. 4. 2018: http://www.sopsr.sk/web/?cl=30026
http://krouzkovaniptaku.cz/dokumenty/krouzkovatel_17.pdf
Překlad Lukáš Kadava / Titulní foto odchyceného strnada viničného: FB archiv https://www.facebook.com/BirdRingingStationDrienovec/