Ornitologové na jihu Slovenska obnovili stěny pro břehule

Břehule říční (Riparia riparia) je jedním z kritériových druhů Chráněného ptačího území Poiplie (CHVÚ, obdoba Ptačích oblastí, pozn. red.) na jihu Slovenska. Vzhledem k jejím specifickým nárokům na hnízdění ornitologové na dvou lokalitách u obci Kováčovce v okrese Veľký Krtíš za pomoci bagru v únoru letošního roku obnovili dvě kolmé stěny, čímž se vytvořily podmínky pro hnízdění břehulí o délce 70 metrů. Břehule zde letos poté vyhrabaly téměř 500 hnízdních nor. „Obě lokality jsou situovány v blízkosti toku řeky Ipeľ a na jedné z nich hnízdily břehule již v minulosti.“ říká Dušan Kerestúr z organizace SOS/BirdLife Slovensko, která realizuje obnova mokřadů a ochranu ptáků v Chráněných ptačích územích Poiplie, Horná Orava a Senianské rybníky na Slovensku. „Dne 9. června 2020 jsme na obou lokalitách napočítali minimálně 490 hnízdních nor. Početnost tohoto druhu tak v celém CHVÚ Poiplie, včetně dvou menších kolonií dosáhla letos rekordního počtu – přibližně 550 párů. Mimo břehulí jsou takto upravené stěny vhodné i pro hnízdění vlh pestrých nebo ledňáčků říčních. Tedy dalších kritériových druhů CHVÚ Poiplie“, doplňuje Marian Mojžiš z SOS Birdlife Slovensko.
Břehule hnízdí v CHVÚ v současnosti zejména v kolmých hlinitých či písečných stěnách štěrkovišť a pískoven. Hnízdění v březích řeky Ipeľ je vzácné. „Populace druhu se v CHVÚ Poiplie nachází v nepříznivém stavu. Ještě v letech 1989 – 2010 dosahovala početnost 40 – 400 párů, odhad v pozdějších letech se pohyboval na úrovni 2 – 190 párů, přičemž početnost meziročně silně kolísala. Pro udržení, případně zvýšení početnosti břehulí jsou nutná opatření, která spočívají v údržbě stávajících a vytváření nových hnízdních možností. Po ukončení těžby postupem času břehy a stěny erodují, zarůstají náletovou vegetací a břehule tak ztrácí možnosti k hnízdění,“vysvětluje Dušan Kerestúr.
Územní ochrana v oblasti Poiplia má relativně krátkou historii. První chráněné území zde bylo vyhlášeno až v roce 1988 (Přírodní rezervace Kiarovský močiar). V roce 1998 byly jedny z posledních zachovalých zbytků mokřadních biotopů, zejména neregulovaný meandrující tok Ipľa zařazeny do seznamu mezinárodně významných mokřadů jako Ramsarská lokalita.
Zdroj: TZ SOS Birdlife Slovensko, 19. 6. 2020
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: archiv SOS Birdlife Slovensko