Dva příběhy s dobrým koncem: orel křiklavý a orel skalní

Pracovníci Státní ochrany přírody SR a Správy CHKO Horná Orava na Slovensku vypustili v uplynulých dnech uzdraveného orla křiklavého (Aquila pomarina) z rehabilitační stanice v Námestově do volné přírody, aby ještě stihl odletět na dlouhou cestu na zimoviště. Pracovníci ochrany přírody věří, že se mu to podařilo.
V jednom letošním zářijovém deštivém dni pomohla zachránit vzácný druh dravce všímavost lidí, když náhodný nálezce ohlásil na Správu Chráněné krajinné oblasti Horná Orava, že v lokalitě Michaľovka v Námestově leží v mokrých kopřivách velký dravec. Jednalo se o celkem silného jedince orla křiklavého, bez viditelných zranění, avšak nelétal a vypadal dezorientovaný. Jelikož nepřijímal žádnou potravu a bylo nutné podrobnější vyšetření, orla vzali ochranáři na odbornou prohlídku na veterinární kliniku v Námestově. Orel křiklavý byl poté umístěn v rehabilitační stanici SCHKO Horná Orava v Námestově, kde se o něj pravidelně starali místní zoolog a strážci. Stav ptáka se zlepšoval velmi pomalu, zpočátku nepřijímal potravu, ale nakonec se podařilo orla zcela zotavit. Jedinec byl po rehabilitaci ve výborném stavu a tak se ho ochranáři na poslední chvíli rozhodli vypustit a věří, že se mu podařilo včas odletět na dlouhou cestu na zimoviště.
I díky ornitologickému kroužku, který měl orel na noze, pracovníci ochrany přírody zjistili, že šlo o tříletého jedince, kroužkovaného na území Oravy.
Nález vysíleného orla křiklavého. Foto SCHKO Horná Orava
Také v České republice se v minulých týdnech dostal na svobodu vzácný orel skalní (Aquila chrysaetos), který se léčil v záchranné stanici v Bartošovicích ze střelného (!) poranění. Případ je o to závažnější, že šlo o samici Toničku z repatriačního projektu „Návrat orla skalního do ČR“, která byla navíc díky nainstalované satelitní vysílačce podrobně sledována.
„Když jsme koncem března 2014 našli na katastru Hukovic postřelenou orlici Toničku byla to pro nás nesmírně zlá zpráva a jen těžko jsme to rozdýchávali. Navíc se tak stalo v honitbě Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, tedy instituce se kterou dlouhá léta spolupracujeme. Tehdy tříletá orlice, vypuštěná v roce 2011 v rámci našeho projektu, měla velké štěstí v neštěstí, protože si ji těsně po postřelení všiml kolega, který v dané lokalitě prováděl terénní šetření. Tím pádem bylo možné ji operativně ošetřit a poskytnout ji veškerou možnou veterinární a chovatelskou péči,“ říká Petr Orel ze záchranné stanice v Bartošovicích.
Z rentgenového snímku bylo patrné, že má v těle minimálně 11 broků a nefunkční se stala po poškození i vysílačka, která ji možná i zachránila život, protože projektily mohly nevratně poškodit páteř. Došlo k poškození svalových tkání a nervových systémů, naštěstí nedošlo k poškození vnitřních orgánů. Ochranáři věřili, že bude moci být navrácena zpět do přírody. Proto zraněná orlice podstoupila intenzivní rehabilitaci a měla k dispozici naši největší voliéru. „Pozitivní ohodnocení jejich navrácených letových schopností, skutečnost, že není zatížená olovem, ale také její velmi dobrá fyzická a psychická kondice a evidentní „chuť jít ven“ nás dovedla k rozhodnutí ji opětovně vypustit. Stalo se tak 30.srpna 2018 a jako vypouštěcí lokalitu jsme si vybrali relativně klidnou pahorkatinu nedaleko naší záchranné stanice. Samozřejmě jsme ji naistalovali vysílačku, tentokrát na systému GPS, doplněnou malou konvenční- rádiovou vysílačkou, abychom ji mohli v případě akutní potřeby rychle dohledat. Je to vůbec poprvé kdy jsme vypustili léčeného- rehabilitovaného ptáka po dlouhých čtyřech letech, do značné míry jde o experiment a nemáme žádné srovnání ani z jiných stanic u nás, či ve světě, “ doplňuje Petr Orel.
Zdroj: http://chkohornaorava.sopsr.sk/vsimavost-pomohla-k-zachrane-vzacneho-druhu/
http://csopnj.cz/aktuality/orlice-tonicka/
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto orla křiklavého v rehabilitační stanici v Námestově: SCHKO Horná Orava