Rekordní hnízdní sezóna 2017 pro orlosupa bradatého v Alpách

Orlosup bradatý je impozantní dravec s rozpětím křídel 250-280 cm, který obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti severní, východní a jižní Afriky, střední Asie, a znovu také jižní Evropy včetně Alp. Jeho potravu tvoří z 85-90 % kosti. Velké, které nespolkne najednou, vynáší do výšky a pouští na skalnatý povrch, aby se roztříštily. Dobře je pak stráví silné žaludeční šťávy, které obsahují mnohem více kyselin než u jiných dravců. V minulosti byl tento dravec právě v Alpách člověkem na konci 19. století vyhuben (poslední zástřel je datován z roku 1913) pro údajné škody na ovcích a dokonce odnášení malých dětí. Takový osud potkal řadu velkých druhů dravců, než člověk poznal jejich nezastupitelnou roli při formování ekologické rovnováhy. Protože se orlosup živí především zbytky mršin, plní tím podstatnou sanitární úlohu. Orlosupi bradatí v Alpách stále zvyšují početnost a potvrzují, že projekt reintrodukce, který zde začal před třiceti lety, je jedním z největších příběhů o návratu divokých zvířat do přírody.
Letošní hnízdní sezóna potvrdila, že v tomto horském řetězci je nejméně 45 obsazených teritorií. Tři obsazená teritoria byla zjištěna ve východní části Alp, celkem 18 teritorií ve středních Alpách, 20 teritorií v severozápadních Alpách a čtyři v jihozápadní části alpského pásma. Z hlediska zemí pak hnízdí 3 páry v Rakousku, 20 párů ve Švýcarsku, 9 párů v Itálii a 13 párů ve Francii. Nejméně 39 z těchto párů sneslo vejce – mezi nimi tři nové hnízdící páry – v oblasti Bonette v jihozápadní Francii, Buffalory a Trupchunu ve Švýcarsku. Na hnízdech se vylíhlo nejméně 32 mláďat, z nichž dvě byla již vyvedena a dalších 22 brzy opustí hnízdo. doposud nejsou informace o ostatních 8 mláďatech orlosupů. V celkovém počtu mláďata jsou započtena dvě mláďata z nových hnízd. Pro srovnání, v loňském roce bylo z celkem 43 hnízdišť vyvedeno 25 mláďat, zatímco v roce 2015 bylo zjištěno 34 párů a vyvedeno 20 mláďat.
Projekt reintrodukce orlosupa bradatého do Alp koordinuje VCF (Vulture Conservation Fundation) společně s dalšími partnery ze čtyř zemí. Projekt započal v roce 1986, kdy byli vypuštěni první ptáci, první hnízdění orlosupů v přírodě bylo zjištěno v roce 1997 a v současnosti jsou vypouštěni pouze geneticky odlišní jedinci k posílení genetické rozmanitosti populace. Za zmínku jistě stojí, že na projektu se podílely i některé české zoologické zahrady. Ostravská zoologická zahrada se do projektu „Návrat orlosupa bradatého do Alp“ také aktivně zapojila, od roku 2009 pro posílení divoké populace těchto impozantních dravců poskytla už 13 mláďat (jedenáct putovalo do Alp (Francie, Švýcarsko, Itálie, Rakousko). Pták z tohoto projektu, označený vysílačkou, byl také zjištěn v České republice v roce 2013. Přes jeho mohutnost však nebyl přímo pozorován, avšak jeho pobyt byl detailně zmapován na základě detekce signálu. Na obzoru příštích let se již rýsuje uzavření tohoto úspěšnějšího projektu – populace v posledních letech roste a sestává se z divokých párů.
Orlosup bradatý. Foto FB archiv Vulture Conservation Fundation
Zdroj:
http://www.zoo-ostrava.cz/cz/ochrana-prirody/?ochrana_id=509
http://raptors-international.org/book/raptors_in_the_modern_world/Frey_Walter_1989_341-344.pdf
Titulní foto: FB archiv Vulture Conservation Fundation