Slezská ornitologická společnost vyhlásila ptákem roku sovu pálenou. Pomoci můžete i vy!

Sova pálená (Tyto alba) je u nás v posledních desetiletích hodnocena jako silně ubývající druh. Hnízdí na věžích kostelů, půdách domů, ve stodolách apod. Hnízdění je závislé na dostupnosti potravy, kterou z 90 % tvoří drobní hlodavci. V letech hojných na potravu může zahnízdit i dvakrát ročně, naopak v letech s nižším stavem hlodavců nemusí hnízdit vůbec. Hnízdní aktivita sovy pálené začíná již koncem zimy. Snůška, nejčastěji v počtu 3–7 vajec, je snášena na holý podklad. Mladí jedinci vylétají z hnízda 8–10 týdnů po vylíhnutí. Hodnocení poklesu početnosti hnízdních párů komplikuje skutečnost výše uvedené silné závislosti hnízdění na dostupné potravě. V červeném seznamu ptáků již patří mezi kriticky ohrožené druhy s odhadem početnosti pro ČR v počtu 100–200 párů.
Právě pro její zranitelnost výbor Slezské ornitologické společnosti (SOS) vyhlásil sovu pálenou pobočkovým ptákem let 2021–2022. „Rádi bychom vyzvali všechny členy SOS, ale i další zájemce, aby se podle svých možností zapojili do mapování výskytu a hnízdění sovy pálené v zájmovém území naší pobočky. Tedy Moravskoslezský kraj a okres Vsetín,“ říká jednatel SOS Emil Morav.
Zapojte se do monitoringu sovy pálené
Mapování druhu proběhne v březnu a dubnu tohoto roku (v roce 2022 bude mapování navazovat na rozsah a zkušenosti z mapování v letošním roce). Zájemci o mapování si vyberou přesně vymezenou oblast (vybrané obce budou chápány jako katastrální území obcí), kterou sdělí koordinátorovi mapování na e-mail Emil.Morav@seznam.cz. Koordinátor mapovatelům pošle do dvou dnů jednoduchý záznamový arch pro záznam výsledků mapování. Ve vybrané oblasti by měly být provedeny dvě kontroly (první v březnu a druhá v dubnu), které se zaměří na vhodné objekty – kostely, zámky, zemědělské objekty, zchátralá stavení apod. Kontroly objektů by měly probíhat po setmění a u jednotlivých kontrolovaných objektů doporučujeme setrvat po dobu 10 minut. V případě, že bude mapovatel chtít využívat hlasovou provokaci, prosíme, aby byl tento záměr předem nahlášen, protože v některých oblastech bude probíhat monitoring prostřednictvím akustických záznamů na diktafony. Použití provokace hlasem by pak mohlo být chybně vyhodnoceno jako výskyt sovy pálené v dané lokalitě. Při zjištění obsazeného teritoria doporučujeme provést následnou kontrolu také v květnu–červnu zaměřenou na zjištění úspěšnosti hnízdění a odhad počtu mláďat.
„Výsledky mapování nám pomohou zjistit početnost hnízdních párů sovy pálené v mapovaných oblastech, a tím i potvrdit či vyvrátit trend úbytku tohoto druhu. Na obsazených teritoriích budou vyhodnoceny možnosti ochrany druhu, případně realizována konkrétní opatření,“ doplňuje Emil Morav.
Portrét sovy pálené. Foto Meg Jerrard / Unsplash.com
Zdroj: http://www.sos-cso.cz/ / Titulní foto: Keith Lazarus / Unsplash.com