Výsledky 4. ročníku Mezinárodního sčítání orlů v Pannonské oblasti

V lednu tohoto roku proběhl čtvrtý ročník Mezinárodního sčítání orlů v Panonské oblasti Více než 690 účastníků během jednoho víkendu sčítalo dravce na území sedmi států a společně sbírali údaje o počtu zimujících orlů a jiných vzácných druhů dravců. Získané údaje odborníci využijí při realizaci aktivit na ochranu ohrožených druhů.
„Do Mezinárodního sčítání orlů, realizované pod záštitou projektu LIFE PannonEagle, se naše organizace zapojila už po čtvrté. Mimo dobrovolníků ze Slovenska, Česka, Rakouska, Maďarska a Srbska se připojili také účastníci z Rumunska a Slovinska. Cílem sčítání bylo vytvořit „mapu orlů“ zimujících v Karpatské kotlině. Sčítání bylo zaměřené hlavně na orla královského, ale dalšími cílovými druhy byly orel mořský a raroh velký,“ říká Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Distribuce a početnost orla královského v Pannonské oblasti v lednu 2021. Zdroj: https://www.imperialeagle.eu/cs
V České republice byli sčítáni orli mořští a orli královští ve dvou hlavních oblastech výskytu na jižní Moravě – na soutoku Moravy a Dyje a v širším prostoru okolo Novomlýnských nádrží. Byla použita osvědčená metoda sčítání ptáků při záletech na nocoviště. V oblasti Soutoku v polovině ledna zimovalo 33 orlů mořských a 12-13 orlů královských, přičemž většina ptáků obou druhů sem zaletuje z lovišť na rakouské straně a byli tak registrováni i rakouskými kolegy. V oblasti Novomlýnských nádrží bylo v lednu sečteno 57-59 a v únoru 53-55 orlů mořských. To je přibližně o 6-10 orlů více, než činí průměr sledování od roku 2014. Dále byli zaznamenáni 4 orli královští. Na sčítání se podílelo 15 ornitologů.
Celkem bylo v rámci mezinárodní spolupráce ve všech zemích zaznamenáno 763 orlů královských, 1347 orlů mořských, 24 orlů skalních a 10 orlů volavých, 118 rarohů velkých a dalších 17 druhů dravců v počtu více než 20 000 jedinců. „Na Slovensku bylo sečteno 108 orlů královských, 73 orlů mořských a 30 rarohů velkých. „Oproti minulému roku jsou počty pozorovaných dravců vyšší. Vliv na to má jednak vyšší počet zapojených dobrovolných sčitatelů a také příznivé počasí během sčítání. Samozřejmě to nejsou údaje o všech jedincích, kteří v těchto sedmi zemích zimují, ale výsledky poskytují poměrně dobrý přehled o distribuci zimujících populací cílových druhů,“ říká Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Distribuce a početnost orla mořského v Pannonské oblasti v lednu 2021. Zdroj: https://www.imperialeagle.eu/cs
Mimo samotného sčítání dravců byly zjišťovány i aktivity, které by mohly mít negativní dopad na následující hnízdní sezónu. Tedy například kácení stromů, nevhodné stavební činnosti v teritoriích dravců, nelegální aktivit jako jsou zástřely či pokládání otrávených návnad. „Stále se najdou lidé, kteří si myslí, že dravci jsou přemnožení, často se projevuje nenávist vůči dravcům včetně přesvědčení, že populace dravců je nutné regulovat i za cenu použití nelegálních metod. Je to omyl v rozporu s vědeckými poznatky. Bohužel , ještě stále není pochopen význam dravců pro funkci ekosystému,“ vysvětluje Jozef Chavko. Ptačí kriminalita je stále rozšířenou aktivitou v řadě zemí světa.
Výsledky sčítání dalších druhů dravců:
- dřemlík tundrový (64),
- jestřáb lesní (79),
- káně bělochvostá (16),
- káně lesní (13 081),
- káně rousná (600),
- krahujec obecný (413),
- luňák hnědý (5),
- luňák červený (71),
- moták pilich (522 samců,1365 samic/juv),
- moták pochop (20 samců, 325 samic/juv),
- poštolka obecná (3 588),
- raroh velký (118),
- sokol stěhovavý (99).
Orel královský. Foto Wikipedia commons / CC BY-SA 3.0)
Zdroj: https://www.facebook.com/jmpcso
Titulní foto: Jack Seeds / Unsplash.com