Zatoulaná červenka se v Číně stala celebritou, přitahuje davy

Velká rarita se začátkem ledna objevila v Pekingské Zoo, vrhajíc tak světlo na narůstající popularitu birdwatchingu v Číně. Touto raritou se stal jeden z nejběžnějších a nejikoničtějších ptáků Evropy, červenka obecná.
Červenka obecná, pouze třetí historicky zaznamená v hlavním městě Číny, zimuje v zahradách Pekingské Zoo. Je možné, že je na místě přítomná již několik týdnů, unikala však pozornosti ptáčkařů až do 8. ledna. Od té doby přitáhla stovky nadšených pozorovatelů a fotografů a získala pozornost státních médií. Celá tato událost pomohla zviditelnit rychle rostoucí popularitu birdwatchingu v Číně.
Červenka obecná je jedním z nejznámějších pěvců Evropy, jenž je velice oblíbeným návštěvníkem zahrad a častým motivem pro dekorace a pohledy s vánoční tématikou. Červenka je spojována především s Velkou Británií, kde byla zvolena národním ptákem v celostátním hlasování v roce 2015. Když byla červenka v Pekingu objevena, někteří místní žertovali, že se do Číny vydala, aby unikla politickému vření v Británii, přezdívajíc červenku „Brexitovým uprchlíkem“. Ve skutečnosti je však velmi nepravděpodobné, že by tento jedinec letěl z tak vzdáleného místa, jakým je Velká Británie. Východní hnízdní areál červenky dosahuje až k centrálnímu Rusku, se zimovišti až ve vzdáleném Kazachstánu. I přesto je však červenka v Pekingu nejméně 2400 kilometrů od svého přirozeného zimoviště. Jedná se tedy o vzácný a nezvyklý přesun, který nadchne a naláká nejednoho zapáleného ptáčkaře.
Přestože je pozorování jednoznačně pozoruhodné, je větší senzací skutečnost, že Čína zažívá tak znatelný nárůst popularity pozorování ptáků. V 90. letech strávil Kenn Kaufman, redaktor magazínu Audubon (pozn.red.: autor tohoto článku), měsíc v Beidaihe, významné lokalitě pro pozorování ptačí migrace, která je jedním z nejznámějších birdwatchingových míst v Číně a také několik dnů v okolí Pekingu. Veškeré pozorovatele ptáků, které Kenn Kaufman v Beidaihe potkal, byli nadšenci z Evropy a Severní Ameriky. V Pekingu pak při obdivování strak modrých, poletujících v zahradách místní zoo, Kenn nenarazil na jediného člověka, který by se pozastavil, aby se podíval na volně zde poletující ptáky.
Dnes je situace zcela odlišná. Ornitologický blog Birding Beijing popisuje ve svém článku, že se na pozemcích zoo objevují každý den stovky lidí, aby mohli alespoň na moment spatřit vzácného zatoulance ze západu. Tyto davy mohou bez obav konkurovat těm, které se v nedávných týdnech objevovaly na území USA, například ve spojení s notoricky známou kachničkou mandarinskou v Central Parku, či s vzácným zatoulancem, kání velkou v Maine. Birding i birdwatching se tedy v Číně stává skutečně populárním.
Terry Townshend, britský ochránce přírody žijící a pracující v Číně, založil stránku Birding Beijing již v roce 2010. Dle jeho slov nemá Čína v současné době žádné národní birdingové organizace, avšak ty lokální jsou na vzestupu. V roce 2000 byly známé pouze 3 takové skupiny, jedna z nich již zaběhnutý a poměrně známý klub v Hong Kongu. V roce 2016 jich bylo na čínské scéně již přes 40. A počty jejich členů se neustále zvyšují. Koncem roku 2018 měla organizace Beijing Birdwatching Society 527 členů, což byl oproti stavu před 3 lety téměř dvojnásobek. „V Pekingu je mnoho birderů a birdwatcherů, kteří nejsou členem žádné organizace a tak je celkový počet lidí zajímajících se o ptáky jistě podstatně vyšší.“ dodává Townshend.
„Kromě počtů mě ještě velmi překvapuje demografie čínských ptáčkařů.“ vysvětluje Townshend. „Ptákům se zde věnuje mnoho žen (řekl bych, že dokonce více žen než mužů, ačkoliv to není podložené zevrubnými průzkumy) a také zde často vidím celé rodiny, které ptáky společně pozorují.“ To je něco, co přináší pozitivní vyhlídky na budoucí nárůst popularity ptáků a transformaci birdingu a birdwatchingu do mainstreamové a věřejně známé aktivity.
Video zachycující moment, kdy se červenka na chvíli objevila v hledáčcích fotoaparátů. Video: Birding Beijing
Narůstající zájem o ptáky a přírodu v nejlidnatější zemi světa je něco, co nelze vnímat jinak, než pozitivně. V Číně bylo zaznamenáno více než 1 300 druhů ptáků, mezi nimiž mnoho dálkových migrantů, kteří jsou závislí na dobrém stavu místních zastávkových lokalit na jejich cestě na daleká místa, jakými jsou Afrika, Austrálie nebo Aljaška. Budou-li se občané Číny stále více zajímat o ptáky, bude na místní vládu vyvíjen stále větší pozitivní tlak, což přispěje k podpoře a pozdějšímu schválení významných ochranářských opatřeních, jakým bylo např. v roce 2018 vládní rozhodnutí o výrazném omezení průmyslového rozvoje v pobřežních oblastech podél Žlutého moře – rozhodnutí, které bylo zcela zásadní pro obrovské množství pobřežních druhů ptáků (především bahňáků), které se zde zastavují v průběhu migrace, aby zde načerpaly síly skrze bohaté potravní zdroje.
A se vzrůstající popularitou pozorování ptáků, se budou množit i záznamy vzácných zatoulanců, takových, jakým je „naše“ červenka objevená letos v lednu v Pekingské Zoo. Jaká rarita se objeví příště? A z jaké části světa do Číny asi přiletí? Takové a další jiné otázky bude řešit nová vzkvétající komunita ptačích pozorovatelů v Číně.
Text a překlad: Martin Vlk Mrňous
Zdroj: Audubon.org