Když jsem začínal s ptáky, tak jsem Avif ještě neznal a při hledání jsem narazil na eBird, který mě hned zaujal. Tak jsem ho začal používat a ikdyž jsem později narazil na Avif, už jsem u něj zůstal.
![Smile :)](./images/smilies/icon_e_smile.gif)
Později jsem se začal věnovat jeho překladu do češtiny a taky kontrole zadaných pozorování - ani jedno už teď nedělám, převzali to kamarádi. eBird už teda taky nepoužívám, ale za mě je to rozhodně nejlepší aplikace a databáze pro zadávání, co je. A znám spoustu pozorovatelů, kteří na eBird s chutí přešli, jakmile ho blíž poznali. Zdá se, že tenhle trend je celosvětovej a trochu doufám, že dřív nebo později ČSO povolí s Avifem a taky přejde pod eBird. Před pár lety jsem to domlouval s vedoucím projektu eBird a měla proběhnout nějaká jednání se Zdeňkem Vermouzkem z ČSO, že by se ta databáze nějakým způsobem spojila a propojila (eBird navrhoval financování z vlastní strany), ale holt ČSO si do toho nechtělo nechat mluvit a Avif je prostě jejich projekt, který i navzdory zastaralosti a nepraktičnosti nechtějí nechat jít. S tím se zatím nic nedá dělat.
Každopádně je vidět, že k eBirdu přechází čím dál tím víc lidí - když jsem začínal s překlady v roce 2016, byl jsem tam téměř sám a teď už to tam hezky žije.
![Smile :)](./images/smilies/icon_e_smile.gif)
Upřednostňují ho pozorovatelé mladších generací jak píšeš, ale přechází pod něj i spousta "old school" pozorovatelů. Ono to dává smysl, ten eBird je prostě nesmírně dobře propracovanej a jde do něj velký množství peněz, pracuje na tom spousta lidí, neustále se vylepšuje, přidávají se funkce atd. Avif spíš tak jenom přežívá a je udržovanej jen ve stavu, aby tak tak fungoval. Verze pro iOS se řeší už hodně dlouho a Zdeněk nad tím vždycky akorát láme rukama, že na to nejsou peníze. Podle mě asi nikdy nebude...
![Smile :)](./images/smilies/icon_e_smile.gif)