Amerika vybíjí nepůvodní labutě velké

Značné kontroverze působí v New Yorku nový eradikační program pro labuť velkou. Přestože je labuť všeobecně vnímána jako symbol lásky a krásy v Evropě, v USA je považována za agresivní nepůvodní druh, který je třeba regulovat. Labutě velké byly dovezeny do USA kolem roku 1800 jako ozdobní ptáci určení pro americké parky a soukromé zahrady. Šest států USA však v současnosti prosazuje plány pro regulaci labutí, přičemž metody těchto plánů zahrnují snižování počtu vajec, či jejich poškozování, přes lov dospělých ptáků až po odchyt dospělců a jejich utracení za pomoci plynu.
New York nyní připravuje již třetí návrh na regulaci labutí. Přestože aktuální plán je méně kontroverzní než plán z roku 2013, který počítal s vyhubením celé labutí populace do roku 2025, přesto vzbuzuje negativní reakce od milovníků přírody a ptáků, kteří požadují labutě zachovat. Většina z 1700 exemplářů labutě velké žije v oblasti New York City, s menší populací u jezera Ontario. Biologové tvrdí, že labutě poškozují vodní vegetaci a jsou potravními konkurenty pro původní druhy.
Redukce počtu vajec, či jejich poškozování je jednou z metod snižování početnosti labutí. Foto Lukáš Kadava
Podle Michiganského ministerstva pro přírodní zdroje (Michigan Department of Natural Resources, DNR) je labuť velká „jedním z nejvíce agresivních druhů vodních ptáků na světě.“ Materiály ministerstva dále uvádějí, že labutě útočí na původní druh labutě (labuť trubač), potáplice, kachny a jiné vodní ptactvo. Rovněž uvádí, že každoročně dostává zprávy o útocích labutí na kanoisty, kajakáře a lidi, kteří se dostali příliš blízko k hnízdištím. Michiganská populace labutě velké vzrostla během pouhých deseti let z 5700 ptáků na více než 15 000 jedinců, což byl hlavní důvod pro zahájení kroků, které by stabilizovaly místní ekosystém a zabránilo se tak dalším škodám. Jedním z nástrojů je cílené snižování populace na méně než 2000 jedinců do roku 2030. V Marylandu byly uloveny již stovky labutí v Chesapeake Bay s cílem chránit vodní rostliny a původní druhy vodního ptactva. Ve Wisconsinu, který hostí populaci čítající asi 600 labutí, si kladou za cíl eliminaci početnosti střelbou dospělých ptáků a regulací vajec. Také státy Indiana, Ohio a Minnesota preferují podobné prostředky snižování početnosti labutí. Právní bitvy o aplikaci státních programů na eliminaci labutě velké vedly k jednání Kongresu, který umožnil americké agentuře U.S. Fish and Wildlife Service (USFWS) odstranit v roce 2005 druh z federální ochrany.
Protesty proti přijetí podobných plánů v New Yorku přiměly zákonodárce upravit zákonnou normu tím, že byly zapracovány požadavky, obsahující vědecké zhodnocení působení labutí, minimalizování zabíjení a veřejná slyšení. Demokratický guvernér Andrew Cuomo podepsal upravený návrh zákona poté, co odmítl dvě předchozí verze. Aktuální verze programu snižování početnosti labutě velké umožňuje zabíjet labutě v případě, že jedinec nemůže být odchycen a přemístěn do záchytného zařízení, za primární způsob regulace početnosti ukládá regulaci počtu vajec ve snůšce. Úsilí o snížení počtu labutí má i své příznivce mezi veřejností, ač nejsou tolik slyšet. Basil Seggos, komisař pro oddělení ochrany životního prostředí v New Yorku (Department of Environmental Conservation), říká: „Management volně žijících živočichů představuje výzvu při hledání rovnováhy u často protichůdných pohledů na problém, například když krásný pták může škodit původním druhům.“ Bill Conners z rybářské organizace v Hudson Valley dodává: „Lidé se do labutí zamilují, avšak nerozumí širším důsledkům. Jsou to krásní ptáci, ale nepatří sem. “
Také u nás byla labuť původně chována pro okrasu především v zámeckých parcích. Dnes patří běžně ke koloritu českého rybníka či mokřadů. Foto Lukáš Kadava
Zdroj:
https://www.birdguides.com/news/united-states-takes-aim-at-non-native-swans/
http://www.michigan.gov/dnr/0,4570,7-153-10370_12145_59132—,00.html
Titulní foto a text: Lukáš Kadava