U našich běloruských přátel se na webu Birdwatch.by objevily hned dvě zprávy o zajímavém hnízdění racka bouřního na stromech, konkrétně v hnízdech vran a havranů.
První případ byl zaznamenán v hlavním městě Minsku a na webu ho popsala autorka pozorování a fotografií Ksenia Repina. Autorka pozorovala vrány šedé (Corvus corone), které si budovaly hnízdo ve dvoře pod jejím balkonem. Vrány nosily na hnízdo mech, který „kradly“ u ní na balkoně. Bylo zvláštní, že hnízdo budovaly na zcela netypickém otevřeném místě, které není nijak chráněno ani proti povětrnostním vlivům, ani proti predátorům. Vystavěly hnízdo, a pak se objevili rackové bouřní (Larus canus). Místo je daleko od jakékoliv vodní plochy, ale rackové se začali ve dvoře zdržovat dlouhodobě. Stejně jako vrány sedali na balkoně autorky a často tam docházelo ke vzájemným šarvátkám (viz video ZDE). Oba druhy pak šikanovaly holuby. Asi v polovině května se situace náhle změnila a racci obsadili vraní hnízdo. Zdálo se přitom, že vrány se ho vzdaly dobrovolně. V současné době racci zjevně inkubují snůšku a vrány se v okolí hnízda již nezdržují.
V komentáři na tuto zprávu se na webu objevil odkaz na druhý podobný případ, tentokrát z města Brest na bělorusko-polských hranicích. V tomto případě si tři páry racků bouřních zvolily ke hnízdění léta obsazovanou kolonii havranů polních (Corvus frugilegus), která se nachází v pásu zeleně uvnitř továrního areálu. Podle informací Viktara Dziamiančyka z Poleského agrárního a environmentálního ústavu Národní akademie věd Běloruska rackové obsadili hnízda ve velké výšce 12 m, kde dochází vlivem větru k vysokým výkyvům. Ptákům to však zjevně nevadí a vysedávají snůšky. Při obsazování hnízd rackové vyhnali havrany, což je zajímavé, protože obvykle naopak krkavcovití ptáci (Corvidae) představují predátory v koloniích racků. Zajímavé také je, že pod hnízdícími racky ihned vznikla také kolonie drozdů kvíčal (Turdus pilaris). Dokud stromy obývali havrani, kvíčaly a další druhy údajně neměli šanci zde zahnízdit.
V komentářích (ZDE) Dzmitra Vinčeuského a Viktara Dziamiančyka pod články je uvedeno, že racek bouřní je považován za severský druh, ale v Bělorusku také hnízdí. Nejpočetněji obývá východní část země, zejména Vitebské pojezeří, kde upřednostňuje hnízdění na blatech (vrchovištích) a ve vytěžených povrchových dolech pro těžbu rašeliny. V těchto místech bylo popsáno i hnízdění na stromech. Druh se však postupně šíří dále a dostal se již až k Brestu. V posledních letech začal racek bouřní společně rackem bělohlavým (Larus cachinnans) a rackem stříbřitým (Larus argentatus) hnízdit na plochých střechách fabrik a skladů, v Hrodně dokonce na kancelářských budovách. Tato městská hnízdiště jsou často daleko od vody.
Zdroj: https://birdwatch.by/comment/38081
Text: Světlana Vránová / Titulní foto: Bengt Nyman / CC BY-SA 2.0