„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj…“ Vzduchem se nese vůně rozkvetlých třešní a teplé večery vzývají k romantickým vycházkám. Takový ornitolog však ví, že začátek tohoto zamilovaného měsíce května je nevšední celosvětová událost, která je stejně napínavá a zábavná, jako fascinující a zároveň motivující k tomu vyrazit ven nejen za romantickou atmosférou rozkvetlých alejí. Máme tu totiž znovu po roce Global Big Day, nebo-li Mezinárodní Velký Den!
Tuto událost pořádá každoročně Cornell Lab of Ornithology pod záštitou svého monitorovacího projektu eBird. Soutěže se účastní jednotlivci (a samozřejmě i skupiny), kteří ovšem reprezentují příslušný stát, ve kterém se právě nacházejí. Letošní datum této unikátní akce připadá na sobotu 5.5.2018.
A o co vlastně jde? No přece vidět v příslušném dni co nejvíc druhů! Mezinárodní Velký Den je skutečně vzrušující událost. Lidé z celého světa vyjdou do terénu, což mohou učinit už v noci na 5.5.2018, pozorují a poslouchají ptáky a pečlivě zapisují do mezinárodní aplikace eBird, která živě vyhodnocuje výsledky, jenž jsou pak v podrobných statistikách zveřejňovány na adrese https://ebird.org/globalbigday.
Česká republika udělala v této události doslova mílové kroky. V předloňském ročníku se v rámci Evropy umístila na 20. místě (v rámci světového žebříčku na 66. místě) s celkovým počtem 100 druhů. V loňském roce poskočila se 121 druhy na skvělé 14. místo (světově na 60. místo), díky čemuž předběhla země jako Litvu (120 druhů), Řecko (117 druhů), Dánsko (116 druhů), Srbsko (108 druhů) či Maďarsko (99 druhů) a zůstala v těsném závěsu za Nizozemím (129 druhů) a Norskem (136 druhů). Na prvním místě se v loňském roku v Evropě umístilo Španělsko s neuvěřitelnými 284 druhy za jediný den, následováno Velkou Británií se svými 215 druhy. Absolutním vítězem se v loňském ročníku stala se svým neskutečným číslem 1484 Kolumbie, čímž přeběhla předloňského vítěze, Peru, kde pozorovatelé za den napočítali 1331 druhů.
A jak to bude letos? To může být drazí čtenáři i na vás! Rádi bychom vás tímto vyzvali k tomu, abyste podpořili naši zemi v Mezinárodním Velkém Dni a v sobotu 5.5. vyrazili do terénu. Jistě znáte heslo ČSO, „každý pták se počítá“. A přesně to platí i v Mezinárodním Velkém Dni. Každé pozorování přispěje k popularizaci občanské vědy, ornitologie a ptáků jako takových. A samozřejmě i k tomu, že světu ukážeme, že Česká republika má zájem o ptáky a že nejsme žádní „čajíčci“, co se terenního pozorování týče. ? Mezinárodní Velký Den zkrátka není jen obyčejná soutěž.
ČR se podařilo v letošním roce pokořit už jeden významný milník, o kterém jen málokdo ví. Byli jsme totiž jedním z nejvýznamnějších skokanů roku, co se týče zadaných dat do aplikace eBird. Za měsíc únor narostla zadaná data v České republice o neuvěřitelných 432% oproti loňskému únoru! To je poměrně klíčový údaj, který dává naději, že by náš letošní výkon v Mezinárodním Velkém Dni mohl být stejně skokanský, jako v předchozím ročníku. Pojďme se dostat do první evropské desítky!
Pokud jste o eBirdu nikdy neslyšeli a nemáte založený účet, nemějte obavy, stačí chvilka času, trochu klikání a máte hotovo. Na stránce eBird si vytvoříte účet (odkaz zde) a do telefonu si nainstalujete aplikaci eBird (je dostupná pro systémy Android i iOS), kde se přihlásíte zaregistrovanými údaji. Ti, kteří jsou obeznámeni s mobilní verzí českého Avifu, budou mít určitou výhodu, aplikace je však velice intuitivní a během chvilky si ji osvojí úplně každý. Aplikace je navíc kompletně v češtině, včetně nápověd a obecných názvů druhů. Kdo nemá chytrý telefon, nemusí zoufat! Stačí si pozorování zapisovat tak jak jste zvyklí a pak je pouze nahrajete na webovou verzi aplikace eBird. Poté už jen stačí vyrazit do terénu (zapisovat můžete třeba i jen ptáky, co se mihnou na vaší zahradě, žádné meze se nekladou!), pozorované druhy zapisovat a posléze odeslat do databáze eBird (nejpozději 3-4 dny po skončení akce). Veškerá pozorování od půlnoci 5.5. do 23:59 téhož dne se počítají!
A to je drazí čtenáři vše! Nyní nezbývá než popřát skvělé počasí, mnoho štěstí a co nejvíce druhů, ať už v sobotu 5.5. vyrazíte kamkoliv!
Mezinárodnímu Velkému Dni zdar!
Více o Global Big Day: https://ebird.org/news/global-big-day-5-may-2018
Pokud byste měli jakékoliv dotazy týkající se Mezinárodního Velkého Dne, neváhejte nás kontaktovat.
Text: Martin Vlk Mrňous