Jestli jste byli vyděšeni z filmu Alfréda Hitchcocka Ptáci, tak se raději vyhněte procházkám v Madhjapradéši, státu ve střední Indii. Místním farmářům tam už nějakou dobu komplikují život papoušci. Ptáci si vytvořili závislost na máku, který se v oblasti pěstuje, a neváhají teď několikrát za den dělat nálety na místní maková pole, kde se s chutí pouští do čerstvých makovic.
Nedávno vzbudily housky s mákem trochu jinou pozornost. 1. března vydalo Generální ředitelství pro spravedlivý obchod a ochranu spotřebitelů (GDCCRF) spolu s Ministerstvem zdravotnictví oficiální prohlášení, v němž varují před nadměrnou spotřebou máku, protože jeho konzumace může vést v testech na přítomnost omamných látek k pozitivním výsledkům! Vypadá to, že se zpráva nedonesla k indickým papouškům, kteří si vypěstovali na čeledi rostlin makovitých závislost a na indických makových farmách jsou tak teď zcela běžnými, leč nevítanými návštěvníky.
Farmáři ze státu Madhjapradéš v Indii, v oblasti, která je zdrojem okolo 75% legálního prodeje máku, měli kvůli dlouhým obdobím sucha a krátkému období dešťů bídnou úrodu a teď ještě zápolí s další potíží. S barevnou a okřídlenou potíží, navštěvujících jejich maková pole a krmící se semínky oplývající opiáty, pro která se na farmy vydávají mnohokrát za den. „Jedna rostlina máku plodí 20 až 25 gramů opia, přičemž velká hejna papoušků se na polích pasou pravidelně několikrát za den. Někteří si dokonce odnášejí tobolky s sebou. To nám ovlivňuje výnosy z úrody.“ říká Nandkishore, místní farmář, na NDTV, nové indické televizní stanici. Někteří ptáci si dokonce osvojili schopnost při náletech nekřičet, aby si jich nikdo nevšiml. Jak se ptáci naučili takto plundrovat a terorizovat místní obyvatelstvo?
Podle dr. Chundawata, specialisty na opiáty z Univerzity zahradnictví v Mandsaur, který dával rozhovor pro Daily Mail, má opium (získávané z nařezaných nezralých makových tobolek) na ptáky stejný účinek jako káva nebo čaj na člověka. Přináší okamžitou dávku energie. „Jakmile tohle ptáci zažili, rychle si vyvinuli jistou formu závislosti.“
V roce 2018, pobočka zpravodajské agentury DNA v Indii uváděla, že pěstitelé opia v Rádžasthánu (státu na severu Indie) naříkali nad 10-15 % poklesem úrody, kterou jim přivodili závislí papoušci. Někteří farmáři si všimli, že ptáci byli pod vlivem opiátů, když nasáli kapky mléka z makové tobolky. „Jejich let je dezorientovaný a rychlý a často končí nárazem do stromu nebo větve. Někdy je najdeme apaticky odpočívající v polích, kde čekají, až účinek vyprchá. Pak se vrátí pro další zásoby.“
Farmáři z Madhjapradéše jsou momentálně bezradní. Pokoušeli se nenechavé papoušky vyplašit: stráže hlídají přes den i v noci, používají megafony, zkoušeli i petardy. Prozatím se nezdá, že by to fungovalo. Zasažení pěstitelé se opakovaně obracejí na místní úřady a dožadují se řešení. Zatím však bez výsledku. Zcela jistě se nemohou spolehnout na to, že po nich budou jejich žádost loupeživí ptáci papouškovat… 🙂
Text a překlad: Markéta Zýková
Zdroj: Gentside.co.uk