Dne 4. prosince 2017 oslavila 85 let své existence druhá nejstarší ornitologická organizace v České republice – Moravský ornitologický spolek. K jeho založení došlo v Přerově 4. prosince 1932, kdy se v restauraci Akciového pivovaru uskutečnila ustavující schůze Moravského ornitologického spolku (MOS). Přerovský ornitologický spolek se brzy stal významnou československou ornitologickou organizací a to především díky své rozsáhlé vydavatelské činnosti a také vybudoval jedinou ornitologickou stanici v Československu. Historie spolku je bohatá i spletitá, místy neveselá, avšak vždy plná entuziasmu své členské základny.
Prvním předsedou spolku byl zvolen učitel František Ginter (1904–1986), člen městské rady, a od roku 1945 poslanec Zemského národního výboru v Brně. Právě tento přerovský rodák byl iniciátorem vzniku spolku a organizátorem jeho další činnosti po několik následujících desetiletí. V padesátých letech byl komunisty znárodněn veškerý majetek Moravského ornitologického spolku, tj. ornitologická stanice, sbírky i rozsáhlá přírodovědecká knihovna. Spolková činnost byla zakázána a František Ginter nesměl z politických důvodů vykonávat funkci předsedy ani být členem výboru, ale i přesto zůstal aktivním členem a významným podporovatelem spolku. MOS toto období přečkal jako zájmová složka Muzea Komenského v Přerově pod názvem Moravské ornitologické sdružení.
V roce 1991 se kolem Jiřího Šafránka zformovala skupina lidí, která se rozhodla obnovit činnost Moravského ornitologického spolku. K tomu došlo 26. března 1991 schválením jeho stanov a do spolku přešli na základě „referenda“ i členové současně existujícího Moravského ornitologického sdružení. V následujících letech se MOS plně zaměřil na publikační, osvětovou a ochranářskou činnost a dosáhl v ní celou řadu úspěchů. Mimochodem, spolek obdržel i řadu ocenění a k nejvýznamnějším oceněním patří třetí místo v mezinárodní soutěži japonské nadace Sasakawa v roce 1997 za realizovaný projekt „Získávání veřejnosti pro ochranu přírody a ptactva“. Od 12. 2. 2005 se Moravský ornitologický spolek stal středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické, přičemž si zachoval si svou právní subjektivitu. V roce 2005 se MOS stal středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické a tím i součástí mezinárodní organizace BirdLife International.
Místopředseda MOS Jiří Šafránek k současné činnosti doplňuje: „Členové MOS pořádají každoročně řadu ornitologických exkurzí pro veřejnost, účastní se celostátních i mezinárodních projektů na výzkum i ochranu ptáků. Aktivně se zapojují do ochrany přírody, ptactva i ptačích lokalit a to převážně na střední Moravě. Svoji rozsáhlou činnost prezentují v médiích a odměnou jim je radost z pozorování volně žijícího ptactva.“
V roce 2012 uspořádal MOS v Přerově rozsáhlou výstavu k výročí svého založení. Videoklip z výstavy: „80 let společně pro ptáky a pro lidi“, která se uskutečnila v Muzeu Komenského v Přerově v roce 2012, si můžete prohlédnout ZDE . Výstavní panely v elektronické podobě můžete shlédnout ZDE.
Zdroj: TZ MOS 4.12. 2017
Text: Lukáš Kadava / titulní foto Jiří Bartoš (www.bartosphoto.cz)