Starr, Valor II a Valor I (zleva doprava) sedící na hnízdě. Foto: Stewards of the Upper Mississippi River Refuge
Netradiční pohled se naskytne návštěvníkovi online webkamery umístěné u hnízda orlů bělohlavých nacházejícím se na stromě u řeky Mississippi ve Spojených státech. Na hnízdě jsou totiž kromě mláďat k vidění i tři dospělí jedinci – kromě samice také dva samci! Společně mláďata zahřívají, krmí je čerstvě nachytanými rybami a postrkují od okraje hnízda. Vzájemně se také střídají v lovu potravy a sezení na hnízdě, a často se také svolávají na pomoc. Vidět takovou formu kooperace je u tohoto zvlášť teritoriálního druhu velmi neobvyklé. Co je ještě pozoruhodnější je fakt, že tito dva samci mají takto už druhou „společnou“ partnerku. Proč a jakým způsobem se samci navzájem tolerují není známo, stejně tak ani otcovství mláďat. Je však jisté, že tato situace přináší orlím mláďatům nesporné výhody.
Život v tomto hnízdě však nebyl vždy tak idylický, a díky webkameře umístěné u hnízda už v roce 2011 pod správou ochranářské organizace Stewards of the Upper Mississippi River Refuge mohl být velmi podrobně sledován. V roce 2012 zde začal hnízdit původní pár – samec pojmenovaný Valor I a samice jménem Hope. Samec byl však v té době ještě nejspíše nezkušený a své partnerské ani rodičovské povinnosti neplnil příliš dobře. Inkubace vajec a později i krmení mláďat tak zůstávalo víceméně na samici. „Normálně si rodiče střídají role, ale v tomto hnízdě musela samice sedět velmi dlouho sama, aniž by samec přinesl do hnízda nějakou potravu. Samice tak byla nucena vejce opustit a odletět na lov“, uvedla Pam Steinhaus, vedoucí návštěvnického centra rezervace. V době její nepřítomnosti si samec sedl na hnízdo na dobu pouze cca 10 minut, načež se také zvedl a své potomstvo opustil. Ochranáři tak nepředpokládali, že by se vejce mohla vůbec vylíhnout. To se však nakonec, pravděpodobně díky teplému počasí v daném roce, povedlo, avšak pokračující samcova nedbalost v jeho péči vedla k tomu, že obě mláďata ještě před vzletností uhynula.
Pár by nejspíše nebyl v reprodukci úspěšný ani nadále, pokud by se na podzim následujícího roku neobjevil u hnízda další samec, následně pojmenovaný Valor II. Nejprve si nový samec držel odstup – sedával na kraji hnízda či na blízkých větvích, ale brzy se stal právoplatným partnerem samice Hope a nahradil tak svého „soka“, kterého však nastalá situace nechala v klidu. Zůstával nadále poblíž hnízda a do péče o potomstvo, které se mezitím vylíhlo, se aktivně nezapojoval. Toho roku byla úspěšně vyvedena dvě mláďata, jejichž otcem byl pravděpodobně nový samec, jelikož původní samec Valor I nebyl spatřen při páření se samicí ani při péči o mladé. Situace se nezměnila ani po následující roky, kdy byli všichni tři dospělí orli stále společně přítomni na hnízdě, avšak teprve v roce 2016 bylo poprvé zaznamenáno páření samice s oběma samci. Zdá se tak, se původnímu samci trvalo tři roky, než se od svého původně „soka“ naučil rodičovským povinnostem, a rozhodl se i nadále setrvat ve společném hnízdě.
Portrét orla bělohlavého. Foto: Andy Morffew | Licencováno pod CC BY 2.0
Jakmile trojice přišla konečně na to, jak úspěšně kooperovat v rodičovské roli, začali na ně v březnu 2017, nedlouho poté co se vylíhla dvě mláďata, útočit dva neznámí orli. Útoky byly pro samici bohužel fatální, byla nejspíše vážně zraněna a už se nikdy nenašla. Samcům se podařilo oba vetřelce zahnat a ochránit tak mláďata před případným zraněním. Poté, co samice Hope pravděpodobně zahynula, odmítli oba samci opustit mladé a pokračovali společně ve svých rodičovských povinnostech – střídali se navzájem v sezení na hnízdě, krmení mláďat i jejich střežení.
Jako mnoho jiných druhů dravců se i orli bělohlaví párují na celý život. Když však jejich partner zemře, neváhají si vyhledat nového. Je však velmi neobvyklé, aby se dva samci rozhodli zůstat spolu, místo aby se rozdělili a každý si vyhledal vlastního nového partnera. „Jsou extrémně teritoriální, není tedy jasné, proč byl v tomto případě původní samec tak tolerantní vůči novému“, říká Robyn Bailey z americké laboratoře Cornell Lab of Ornithology. „Musí z této situace také čerpat výhody, jako je zvýšená pravděpodobnost přežití jeho potomků“. Samci jsou tak spíše než k sobě navzájem vázáni k samotnému hnízdu – vykazují tedy něco, čemu se říká fidelita (anglicky „site fidelity“), tedy věrnost určitému místu, v tomto případě konkrétnímu hnízdu. Vazba je o to silnější, pokud již bylo na daném místě hnízdění úspěšné.
Hnízdo dvou samců brzy přilákalo pozornost nové samice, která byla poprvé spatřena v září 2017 při společném sběru hnízdního materiálu, což je považováno za prvek namlouvacího chování. Návštěvníci webkamery pro ni vybrali jméno Starr. Dalšího jara se na hnízdě objevila dvě mláďata, z nich pouze jedno dosáhlo úspěšně vzletnosti. Letos byla na hnízdě tři vejce, která se vylíhla 1. dubna.
Trojice hnízdících orlů bělohlavých již byly v minulosti zdokumentovány např. na Aljašce v roce 1977, v roce 1983 v Minnesotě či v Kalifornii v roce 1992. V těchto případech bylo nicméně nejasné, zda jsou všichni tři biologickými rodiči či zda není jeden z nich pouze „helper“, tedy jakýsi pomocník rodičovského páru. „Helpeři“ jsou častější u jiných druhů ptáků, např. u pěvců, ale ve většině příapdů se jedná o příbuzného páru a ne o aktivního partnera. Ochranáři ani v tomto případě nevědí jistě, zda jsou oba samci otcem mláďat, nicméně dle zaznamenaného páření je určitá šance že ano. Trio orlů bělohlavých v jednom hnízdě tak možná není standardem, ale v tomto konkrétním případě vedlo k vyvedení několika zdravých, prosperujících mláďat a také ke zvýšené pozornosti veřejnosti vůči této rezervaci. Počet sledujících jejich webkamery v posledních letech značně vzrostl – letos v květnu po nakladení první dvou vajec mělo hnízdo přibližně 7200 online návštěvníků a 39 000 shlédnutí z více než 60 zemí.
Živý přenos z hnízda je možné sledovat zde:
Zdroj: Audubon.org
Překlad: Tereza Kejzlarová