Dne 5. října 2020 na svém jednání vláda schválila přípravu Oderské větve kanálu mezi Ostravou-Svinovem a státní hranicí s Polskem. První etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun. Salámovou metodou chce postupně prosadit výstavbu stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe za více než 600 miliard korun s výraznými negativními dopady na česká města a přírodní bohatství, která nedává smysl ani z ekonomického hlediska. Stát se při analýze projektu zaměřuje především na propojení Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě. Stavba koridoru by mohla začít po roce 2030.
„Zcela unikátní evropsky významná lokalita Meandry Odry u Bohumína by vzala za své, ohrožena je i ptačí oblast Heřmanské stavy-Odra-Poolzí. Celková výstavba Oderské větve kanálu včetně polského úseku bude velmi draze zaplacenou ekologickou katastrofou pro biodiverzitu a život v celé střední Evropě,“ upozorňuje Vlastimil Karlík z organizace Arnika. Hraniční meandry Odry jsou součástí ptačí oblasti Heřmanský stav – Stružka. Kritériovým druhem je zde mj. ledňáček říční. Významné jsou populace břehule říční. Ta však pro svá hnízda využívá písčité svahy řek, kde si hloubí chodby dlouhé půl metru. Na březích řek a ostrůvcích v toku se hnízdí kulík říční a pisík obecný. Pro Českou republiku je tato lokalita výjimečná s ohledem na stálé hnízdění morčáka velkého. V meandrech se vyskytují také 4 druhy ohrožených dravců. Je to orel mořský, včelojed lesní, jestřáb lesní a pochop rákosní. Niva řeky Odry je hnízdištěm chřástala polního či křepelky polní.
Proti projektu vodního díla se vymezili rovněž zástupci ostravské univerzity. „Domníváme se, že odhadovaných 15 mld. Kč určených nyní na přípravu projektu a následných 610 mld. Kč na jeho realizaci může být nasměrováno do smysluplnějších a ekonomicky rozumnějších aktivit, které zvýší přitažlivost našeho regionu a budou atraktivní pro mladé lidi, kteří z regionu trvale odcházejí. Žádáme Vládu ČR, aby znovu zvážila toto svoje usnesení a vedení Moravskoslezského kraje, aby se zasadilo o jeho zrušení, neboť negativně ovlivní náš kraj, k jehož rozvoji Ostravská univerzita ve spolupráci s městem i krajem dlouhodobě přispívá,“ stojí v prohlášení.
Mamutí říční dálnice Dunaj-Odra-Labe o délce několika set kilometrů si vyžádá výstavbu sedmdesáti jezů, dlouhých vodních koridorů na mostech a ražení tunelů pro vodní koridor. V ohrožení nejsou jenom oblasti v evropské soustavě chráněných území Natura 2000. Zmizí navíc tisíce hektarů zemědělské půdy, zhorší se vodní bilance v krajině a dojde ke snížení spodních vod. Kanál Dunaj-Odra-Labe některá města rozdělí nebo částečně srovná se zemí. Loni se proti výstavbě postavilo padesát šest starostů měst a obcí v Moravskoslezském kraji. Stavba přímo odporuje právním předpisům EU, jako je Rámcová směrnice o vodách nebo směrnice O ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, podle které se vyhlašují lokality v soustavě Natura 2000. Proti projektu se proto na jaře postavilo 18 nevládních organizací z celé Evropy.
Zdroj: TZ Arnika 5.10. 2020
http://www.birdarea.com/czech-republic/special-protection-areas/hermansky-stav-odra-poolsi/cz.php
Titulní foto: Luboš Vaněk / http://www.foto-vanek.cz/