Organizace Vogelbescherming (VBN / BirdLife Nizozemsko) v posledních letech úzce spolupracuje s holandskými farmáři v naději, že mléčné výrobky pocházející z Nizozemí budou získávány na základě šetrného zemědělství a pomohou tak znovu stabilizovat populace ohrožených bahňáků. Mlékárenský průmysl je v Nizozemsku jedním z klíčových odvětví zemědělské výroby. Koneckonců, vysoký vzrůst Nizozemců, kteří jsou v průměru vysocí 1,84 m, se připisuje jídelníčku, bohatému na mléčné výrobky a sýry. Patrně není náhoda, že velmoc v produkci sýrů je i zemí nadprůměrně vysokých lidí. Ačkoli jsou faktory, které stojí za tímto jevem jistě složitější, je nesporné, že mlékárenský průmysl roste od druhé světové války a současná produkce mléka je tak vysoká, že 80% se vyváží, zejména sýr nebo (dětské) sušené mléko. Tento obrovský hospodářský úspěch však měl také mimo znevýhodnění malých a středních zemědělských subjektů, především katastrofální důsledky pro místní krajinu a biodiverzitu. Odvodnění rozsáhlých luk, jejich časné kosení a rozsáhlá přeměna biologicky rozmanitých travních porostů na sterilní monokultury, si vybraly svoji daň. Během několika málo desetiletí došlo k vymizení prakticky celé populace jespáka bojovného či skřivana polního, ale i národního nizozemského ptáka břehouše černoocasého. Místní často mluví v souvislosti se současným stavem břehoušů o „tichých jarech“. Není divu, početnost břehouše černoocasého poklesla v Nizozemsku oproti stavům v 60. letech 20. století o 75%.
Doposud se zemědělci mohou podílet na agroenvironmentálních programech v rámci společné zemědělské politiky EU. I když jsou tyto programy navrženy tak, aby zpomalily úbytek ptáků v zemědělské krajině, skutečnost je nepříznivá – přebujelá byrokracie, kvalita managementu, či aktuální nedostatky finančních zdrojů způsobují nefunkčnost těchto opatření. Evropský účetní dvůr (ECA) nedávno zveřejnil zprávu o selhání programu CAP Greening, který označil za „z hlediska životního prostředí neúčinný “
Existuje tedy vůbec nějaká možnost? Organizace Vogelbescherming od roku 2012 cíleně oslovuje nizozemský mlékárenský průmysl a snaží se výrobce přesvědčit, že opatření v oblasti biologické rozmanitosti by měla být jádrem jejich programů v rámci udržitelného rozvoje a může být také úspěšnou součástí jejich marketingu. Od roku 2014 se začínají objevovat první náznaky nástupu výrobků, které zohledňují nároky na zemi hnízdících druhů ptáků. A to nejen od malovýrobců, ale i větších producentů. V roce 2016 byla představena nová řada mléčných, jogurtových a sýrových produktů ve spolupráci ve spolupráci s firmou Noorderlandmelk. Značka Weide Weelde nese logo BirdLife a prodává se ve většině supermarketů Jumbo, v druhém největším řetězci supermarketů v Nizozemsku. Možná tedy, že tato spolupráce může být jeden ze způsobů, jak zmírnit současnou alarmující situaci zejména lučních bahňáků v Nizozemsku.
Zdroj: https://wadertales.wordpress.com/2017/01/27/dutch-black-tailed-godwit-numbers-down-by-nearly-75/
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto břehouše černoocasého: Frank Wessen