Nález melanistické sýkory modřinky v Přerově

Neobvykle zbarvenou sýkoru modřinku (Cyanistes caeruleus) pozoroval ochránce přírody Adin Vyhlídka na krmítku v 6. 1. 2020 Přerově. Sýkoru fotograficky zdokumentoval a fotografie poslal do Moravského ornitologického spolku. Ornitologové byli překvapeni, takto zbarvená sýkora modřinka bývá k vidění jen velmi zřídka. Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu – melanismus. V jejím zbarvení chybí bílá a žlutá barva a naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu. U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak převažuje černé zbarvení. Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků. Rozlišujeme dvě hlavní formy melanismu: Eumelanismus – je charakteristický zvýšeným ukládáním eumelaninu. V tomto případě jsou ptáci většinou načernalí (tmavší). Phaeomelanismus – bává charakterizován zvýšeným ukládáním phaeomelaninu. Ptáci jsou pak celkově spíše červenavě hnědí. Jedná se o méně častou mutaci. Vlastní melanismus se může projevit třemi způsoby ve zabarvení ptáka:
1. tmavé znaky jsou výraznější a výrazně překračují typické hranice, ostatní zabarvení je často o něco tmavší, než je typově normální
2. celkové zabarvení je tmavší a zdá se tmavě hnědé nebo černé
3. normální vzor a/nebo distribuce pigmentu je změněna, ale opeření není tmavší.
Video: Jarmila Kačírková
Melanismus je jediná mutace, u které nedochází ke ztrátě pigmentu či změně ve tvaru nebo velikosti granulí melaninu. Opeření tedy není abnormální, vypadá relativně „přirozeně“, často je velmi rozdílné od jakéhokoliv známého druhu. Proto byli často melanističtí ptáci označováni jako nový druh.
Podle Jiřího Šafránka z Moravského ornitologického spolu se melanistická modřinka se na krmítku zdržovala pouze jeden den a nejde o místního ptáka, ale o protahující sýkoru ze severu nebo z hor. I přesto že se u nás vyskytují sýkory modřinky celoročně, tak se v zimě toulají a hledají potravu. Pokud se vám na krmítku objeví podivně zbarvený nebo neznámý pták, pokuste se ejj vyfotografovat a pošlete ornitologům. Možná objevíte další raritu.
Zdroj: TZ MOS, 10. 1. 2020
http://bigfiles.birdlife.cz/PS/PS_2014_02.pdf
Text: Lukáš Kadava / / Titulní foto: Jarmila Kačírková