Recenze: Ptáci v akci, aneb kniha o chování ptáků
Julius Klejdus: Ptáci v akci, aneb kniha o chování ptáků. Julius Klejdus ve spolupráci s vydavatelstvím Centa, s.r.o., 2018. 549 stran. ISBN 978-80-86785-32-5
Víte, že bukač používá k lovu potravy zvláštní způsob, při kterém ponoří část zobáku pod vodní hladinu a jím poté krouží a zjišťuje vibrace kořisti citlivým ústrojím umístěným v zobáku? A že dokáže natočit oči ke špičce zobáku a dokonaleji tak rozlišovat a vyhodnocovat kořist i na velmi krátkou vzdálenost?
Kniha MVDr. Julia Klejduse, terénního, převážně moravského ornitologa a autora řady populárně naučných a odborných publikací, která vyšla na podzim tohoto roku pod názvem „Ptáci v akci, aneb kniha o chování ptáků“, se zabývá etologií ptáků v přírodě za použití metod, které má k dispozici prakticky každý terénní ornitolog, umí-li je využít: tedy přímého pozorování, dokumentace fotografováním nebo získáváním videozáznamů (např. pomocí fotopastí) či hlasových projevů. Hlavně fotografie je pro autora klíčovým prvkem. Pomocí fotografií, které autor elegantně nazývá etogramy, je možné různorodé projevy chování ptáků přiblížit, a to nejen velmi detailně, ale hlavně věrohodně. V recenzi k jedné z autorových předchozích knih „Z ptačí perspektivy“, která vyšla v roce 2013, napsal Karel Hudec, že kniha by se „možná dala charakterizovat spíše jako fotodokumentace k vybraným kapitolám z obecné ornitologie“. Svým způsobem tak lze charakterizovat i toto dílo, zejména vzhledem k nebývalému množství autorových fotografií. To by bylo však přeci jen poněkud krátkozraké.
Kniha je rozčleněna do šesti kapitol, z nichž první kapitola popisuje obecné principy chování ptáků, v dalších čtyřech kapitolách je potom pojednáno o chování ptáků v prostředí otevřené krajiny, dále v prostředí kolem vod a mokřadů, lesů a prostředí poblíž lidských příbytků. Poslední kapitolu tvoří soubor zajímavých příkladů etologických pozorování, jichž byl autor svědkem. Důležitým doplňkem jsou rovněž fotograficky zdokumentované biotopy a stanoviště popisovaných druhů ptáků. Čtenáři se tak dostává konkrétní představy o tom, kde ptáci žijí, hnízdí nebo shánějí potravu.
Převážná textová část publikace, včetně popisků k jednotlivým fotografiím, je psána spíše populárně naučnou formou, srozumitelnou širšímu spektru čtenářů. Pro bližší vysvětlení některých neznámých pojmů nebo odborné terminologie byl také upraven dostatečně obsáhlý slovník cizích pojmů a názvů.
Vrátím-li se ještě k fotografiím, které autor pořizoval od 70. let minulého století, je třeba na jedné straně vyzdvihnout cennou historickou hodnotu a unikátnost některých snímků i komplexnost zachycených dějů. Na straně druhé je však, i s vědomím, že některé fotografie mají primárně dokumentační charakter, zařazení některých snímků diskutabilní. S fotografiemi souvisí i poněkud neucelená grafická tvář knihy. Knížce by prospělo jednodušší a ucelenější grafické zpracování. Střídání kurzivy, různých typů nadpisů, zvýrazňování určitých slov i částí vět, nehomogenity grafického zpracování fotografií, způsobují horší orientaci čtenáře a nepřehlednost. Vzhledem k množství podkapitol a oddělených textových částí bych rovněž uvítal podrobnější obsah. Julius Klejdus je nejen autorem textu a fotografií, ale i sazečem, grafikem a vydavatelem v jedné osobě. Jakkoli je to úctyhodný výkon, na knize to je znát.
Jako výrazný klad lze vnímat množství informací, které prohlubují, či alespoň doplňují naše znalosti o ptácích. Z knihy je patrná mnohaletá autorova zanícenost ornitologií, a právě snaha předat nashromážděné zkušenosti a poznatky, která může podnítit hlubší zájem u mladých ornitologických elévů, je jedním z největších pozitiv knihy. Publikaci lze doporučit spíše mladším ornitologům či milovníkům přírody. Soukromě si nemohu odpustit potěšení z řady snímků lokalit, na nichž autor „své“ ptáky pozoroval a zkoumal, neboť krajinu jižní a střední Moravy se nezřídka autorovi podařilo zachytit tak, že působí až exoticky. Sám autor píše, že „kniha je snad první obrazovou etologickou publikací svého druhu, nebo alespoň pokusem o ni. Doufám tedy, že kniha bude pro mnohé čtenáře, ale hlavně pro ornitology přínosem a pro ty mladší snad i inspirací“. Určitě!
Text: Lukáš Kadava
Titulní foto: Julius Klejdus / http://juliusklejdus.blogspot.com/