V CHKO Pálava byl nalezen otrávený luňák červený
Dne 5. března 2020 byl správě CHKO Pálava ohlášen mrtvého luňáka červeného v Sedleci. Výsledky vyšetření ukázaly, že byl otráven karbofuranem. Luňák červený patří mezi kriticky ohrožené druhy dravců, odhaduje se, že v Česku hnízdí jen zhruba 150 párů. Nález mrtvého luňáka červeného byl následně předán Policii ČR s podezřením na spáchání protiprávního jednání. Vzhledem k podezřelým okolnostem jsme jej odeslali na analýzu, která prokázala otravu karbofuranem.
Karbofuran je prudký, již dlouho zakázaný insekticid, jehož několik kapek dokáže zabít cokoliv živého. Bohužel je stále používán ke kladení otrávených návnad, které každoročně zabíjí desítky zvířat – zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších. Karbofuranem otrávená návnada je samozřejmě nebezpečná nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka. Pokládání otrávených návnad může být považováno za několik trestných činů, trestným činem je i usmrcení chráněného druhu. Během několika měsíců jde na Pálavě už o druhý případ nalezeného mrtvého ptáka. V únoru byly v bývalém lomu Perná u Klentnice nalezeny pozůstatky výra velkého. I zde okolnosti vedou k podezření na otravu, ale vzhledem ke stavu již nebylo možné provést rozbor a zjistit tak příčinu smrti.
V živé paměti je i nález mrtvého orla mořského u Hlohovce v dubnu 2016, kterému chyběly pařáty, a v těle měl přes 30 broků. Mrtvý pták neměl pařáty, by mohlo nasvědčovat tomu, že byl chycen do želez a následně zastřelen. Pytláci zabíjejí tato jedinečná zvířata především jedem, ročně jich tak zahynou desítky. Stát vynakládá nemalé úsilí na ochranu ohrožených druhů zvířat, pokud si však neporadí s pytláctvím, přijdou vynaložené finanční prostředky i energie nazmar. Pracovníci Správy CHKO Pálava apelují na všechny, kteří by mohli mít informace vedoucí k nalezení viníků, o jejich oznámení na Policii ČR (tel. 158). V případě, že například na procházce narazíte na mrtvého dravce, se zvířetem nemanipulujte a volejte Policii ČR, případně nález oznamte i na Správu CHKO či Českou inspekci životního prostředí. Vyvarujte se i manipulaci s podezřelou návnadou, zabraňte kontaktu zvířat s návnadou.
Ilustrační titulní foto: Dušan Rak