Vědci nalezli zkamenělého ptáka, předchůdce dnešních hrabavých
Vědci nalezli zkamenělinu ptáka, jež by mohla nabídnout nový pohled na ranou evoluci současných ptáků; o dotyčném tvorovi se domnívají, že je předchůdcem dnešních hrabavých ptáků. Opeřenec před 66,7 miliony let, tedy v době, kdy světu vládli dinosauři, obýval pobřežní oblasti dnešní Belgie. Vědci mu přezdívají „zázračné kuře“ pro jeho zobák, jenž se podobá zobáků hrabavých ptáků. Fosílie ptáka, nazvaného Asteriornis maastrichtensis, na první pohled vypadala spíš jako několik zlomených kostí končetin čouhajících z malého kamene. Jeho vědecké jméno odkazuje na Asterii, řeckou bohyni padajících hvězd, která se promění v křepelku. Fosilie byla nalezena v lomu na nizozemsko-belgické hranici.
„Když jsme kámen prohlédli pod tomografem, abychom si těch několik zlomených kostí lépe prohlédli, z počítačové obrazovky na nás koukala téměř kompletní lebka,“ popisuje překvapivý nález paleontolog Daniel Field. Jeho tým o objevu publikoval článek v odborném časopise Nature. Lebka sdílí některé znaky s dnešními ptáky, jako jsou kuřata, krocani, křepelky, bažanti nebo kachny, husy a labutě. Pták vážil necelých 400 gramů a byl raným členem skupiny, která dala vzniknout hrabavým a vrubozobým. V době, kdy žil, byla oblast nálezu pokryta mělkým mořem a podmínky byly podobné současným tropickým plážím. Díky dlouhým, štíhlým nohám mohl být pták obyvatelem pobřeží.
Ptáci se vyvinuli z malých opeřených dinosaurů zhruba před 150 miliony let. Mnoho z prvních ptáků po svých plazích předcích zdědilo některé znaky, jako například zuby, ty však vymizely po dopadu meteoritu před zhruba 66 miliony let. Katastrofa zapříčinila masivní vymírání, ze zemského povrchu tehdy zmizely až tři čtvrtiny všech druhů fauny i flory. Podle současných odhadů se společný předek všech 11.000 dnes žijících ptačích druhů objevil zhruba před 100 až 70 miliony lety. Dosud nejstarší nalezená zkamenělina anatomicky současného ptáka byla z doby před 66,5 miliony lety.
Zdroj: ČTK 19. 3. 2020
https://www.bbc.com/news/science-environment-51925335
Titulní foto: Daniel J. Field / https://twitter.com/daniel_j_field