Výsledky druhého mezinárodního sčítání orla královského v Panonské oblasti
V polovině ledna 2019 proběhlo historicky druhé mezinárodní sčítání orla královského v Panonské oblasti. Ochranáři a ornitologové ze šesti zemí – z Maďarska, Česka, Rakouska, Srbska a Rumunska – pod hlavičkou Maďarské ornitologické společnosti MME/Birdlife Hungary a ve spolupráci s národními parky a nevládními organizacemi získali podrobný obraz o populaci orlů, kteří zimují v Panonské pánvi.
Letošního sčítání se zúčastnilo na pět stovek lidí. Konkrétně v České republice byly sledovány dvě oblasti, a to Novomlýnské nádrže a Soutok (oblast soutoku řek Moravy a Dyje). Výsledky z obou jihomoravských lokalit uvádí celkem 60 orlů mořských a 5 orlů královských. Maďarští sčitatelé zmapovali 2541 oblastí o velikosti 2,5 x 2,5 km, což je 15 907 km2. Celkem tedy 17% celého státu. Přitom sečetli 725-748 orlů mořských a 397-411 orlů královských.
„Na Slovensku se nám podařilo zaznamenat 46 jedinců orla královského, dále 40 orlů mořských a 24 rarohů velkých. Po sumarizaci údajů ze všech šesti zemí, které se do mezinárodního sčítání zapojily, bylo v kontrolovaném území panonského bioregionu pozorováno 509 orlů královských, 992 orlů mořských a 52 rarohů. Ačkoli se může zdát, že to jsou vysoká čísla, není to úplně pravda. Pozorování orlů jsou poměrně vzácná. Například v Maďarsku, v oblastech s nejvyšší hustotou populace orlů mořských, bylo na území o rozloze 100 km2 průměrně zjištěno 4,5 jedinců, u orla královského dokonce jen 2,5 jedince,“ říká Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Mimo prioritní druhy sbírali ornitologové údaje o výskytu dalších druhů dravců. „Celkově byl počet sečtených druhů oproti minulému ročníku nižší o 20 – 30 procent. Méně bylo zejména orlů mořských a kání rousných. Předpokládáme, že na nižším počtu orlů se podepsaly loňské otravy,“ upozorňuje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Kromě výše zmíněných orlů mořského a královského byli v Panonské oblasti zaznamenáni i tři vzácní orli skalní, čtyři orli volaví či dvě káně bělochvosté.
Titulní foto: Wikipedia Commons