Ara hyacintový v ohrožení: Požáry v Brazílii zničily významnou domovinu vzácného papouška
Požáry sužující brazilský mokřad Pantanal zničily rezervaci São Francisco do Perigara, která byla domovem 15 % populace vzácného papouška ary hyacintového. V rezervaci žilo 700–1000 jedinců a jednalo se tak o celosvětově největší volně žijící populaci tohoto ohroženého tropického opeřence.
„Je hrozné vidět, jak léta dřiny a obětavosti, kterou moje rodina vložila do ochrany zdejší přírody, padla za oběť tomuhle,“ uvedla majitelka rezervace Ana Maria Barreto. Během požáru shořelo více než 70 % místní vegetace.
Podle institutu Arara Azul žije na světe asi 6500 jedinců ary hyacintového a všichni obývají právě Brazílii. Prezidentka institutu Neiva Guades uvedla, že ačkoliv se většině ptáků zřejmě podařilo uletět do bezpečí, brzy nebudou mít dostatek potravy, což pro ně v současné době představuje největší ohrožení. „Ara hyacintový se běžně živí ovocem a ořechy a spolu s pralesem tak shořela i jejich potrava,“ dodala Guades.
Podle úřadů se požáry v blízkosti hnízdiště arů se sice podařilo dostat pod kontrolu, ale kvůli vysokým teplotám a suchu může dojít k opětovnému vznícení.
„Netušíme, co bude zítra,“ uvedl člen místního hasičského sboru Rogério Perdigão. „Zatím nemůžeme říct, že jsme vyhráli, takhle to bohužel nefunguje. Budeme ale bojovat dál.“
Rezervace São Francisco do Perigara se nachází na území mokřadu Pantanal, který se rozkládá na hranicích Brazílie, Paraguaye a Bolívie a je největším tropickým mokřadem na světě. Jedná se o lokalitu oplývající vysokou druhovou rozmanitostí. Oblast je však postižena nelegálním vypalováním vegetace za účelem získání zemědělské půdy.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro podepsal 16. července dekret o 120denním zákazu odlesňování pomocí ohně. Učinil tak po nátlaku ze strany mezinárodních investorů, kteří vyhrožovali odchodem z brazilského trhu, pokud vláda nepodnikne kroky k záchraně mokřadu. Brazilský Národní institut pro vesmírný výzkum (INPE) však v oblasti během prvních dvou srpnových týdnu zaznamenal 3121 požárů, což je téměř o polovinu více, než bylo v lokalitě loni evidováno za celý měsíc. Bolsonaro i přesto zprávy o požárech popírá a stojí si za tím, že pro ochranu přírody v Brazílii jsou podnikána veškerá nezbytná opatření.
Text a překlad: Pavla Novotná
Zdroj: CNN
Titulní foto: Edson Diniz / Instituto Arara Azul