Budou vlhy pravidelně hnízdit v jižních Čechách?

Vlha pestrá (Merops apiaster) patří v novém miléniu k rychle se šířícím druhům. Těžištěm jejího dosavadního výskytu byla donedávna zejména jižní Morava. Vlhy se však stále častěji objevují i v Čechách. První záznam o hnízdění vlhy pestré v jižních Čechách pochází z 90. let minulého století z Třeboňska, podruhé zahnízdily v roce 2015 na Českobudějovicku. Vždy šlo ovšem o jeden pár. Teprve v loňském roce se hnízdiště vlh objevila na dvou místech v kraji a poprvé také vznikla kolonie těchto atraktivních ptáků, kde z pěti hnízdících párů čtyři vyvedly mláďata. A právě do této pískovny na Českobudějovicku se vlhy vrátily i v letošním roce. Podle zjištění ornitologů a ochránců přírody zde zahnízdily čtyři páry. Jeden další pár vlh pak zahnízdil v jiné pískovně, vzdálené jen několik set metrů od koloniálního hnízdiště. Pozorována byla i čerstvě vyvedená mláďata, což svědčí o tom, že i rok 2018 byl pro jihočeské vlhy úspěšný. Přesnou polohu pískoven se zatím ornitologové rozhodli nezveřejňovat. Právě přílišná návštěvnost hnízdních lokalit lidmi může být pro vlhy rizikem.
„Hon za kvalitním snímkem, nebo nevšedním zážitkem může při neznalosti biologie druhu hraničit s jeho rušením a ohrožením hnízdění“ upozorňuje koordinátor sledování stavu ptáků Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a jednatel Jihočeského ornitologického klubu (JOK) Jan Havlíček.
„Vlhy bývají svému hnízdišti poměrně věrné, takže jsme jejich návrat tak trochu očekávali. Přesto máme z kolonie radost, protože ukazuje, že vlha pestrá se v jižních Čechách stává pravidelně, byť vzácně hnízdícím druhem,“ říká ornitolog Jiří Bureš, vedoucí jihočeského regionálního pracoviště AOPK ČR a člen výboru JOK.
Opuštěné, ale i těžené pískovny se stávají v jihočeské krajině důležitými místy pro ochranu ohrožených druhů. Kromě vlh v nich nacházejí útočiště i další ohrožené ptačí druhy, např. břehule říční či kulíci říční, nebo celá řada pískomilných druhů rostlin a hmyzu. Mezi hmyzem vynikají např. samotářské včely, které patří k nejohroženějším skupinám živočichů v naší přírodě.
Ornitologové a ochránci přírody také nadále žádají Jihočechy, aby si případná pozorování vlh nenechávali pro sebe. Mohou se ozvat buď přímo AOPK ČR, JOK či Calle. Nebo mohou využít databáze AVIF (http://www.birds.cz/avif/), kterou spravuje Česká společnost ornitologická, nebo BioLog (http:// http://biolog.nature.cz), kterou spravuje AOPK ČR a vyplnit pozorování vlh do internetového formuláře.
Vlhy pestré. Foto El Golli Mohamed
Zdroj: TZ Jihočeský ornitologický klub – pobočka České společnosti ornitologické, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – regionální pracoviště Jižní Čechy, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, z. s., 25.10. 2018 / Titulní foto Pierre Dalous