Česká republika spouští záchranný program pro sýčka obecného

Sýček obecný (Athene noctua) je nejvíce ubývající sovou a patří mezi kriticky ohrožené druhy. Historicky plošné rozšíření v České republice je v současnosti pouze ostrůvkovité s početnějším výskytem pouze v severozápadních Čechách. „Sýček býval naše nejběžnější sova s velikostí populace až desítek tisíc jedinců. Dnes ale sýček patří k nejohroženějším druhům. Jeho početnost je odhadována na pouhých 100 –130 párů,“ uvádí Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, spoluautor záchranného programu. Setrvalý klesající trend je znám z celé střední Evropy. Proto Agentura ochrany a krajiny ČR spouští záchranný program pro sýčka obecného. Smyslem projektu je kombinací různých typů opatření dosáhnout zvýšení populace dotčeného druhu nad úroveň ohrožení vyhynutím.
Obsazenost České republiky sýčkem obecným během čtyř mapování ptáků od roku 1973 do roku 2017. Foto archiv AOPK ČR
Z dlouhodobého hlediska je cílem záchranného programu na území ČR stabilizovat životaschopnou, rozmnožující se a plošně rozšířenou populaci sýčka obecného s pozitivní vývojovou perspektivou, která bude mít početnost minimálně 1 000 párů. Ze střednědodého hlediska je pak cílem zastavit a zvrátit stávající klesající trend vývoje početnosti předmětného druhu v ČR. Konkrétně pro období v horizontu 5 let je snahou zajistit stabilizovanou neklesající populaci 100–200 párů sýčka obecného v ČR. Záchranný program rovněž stanovuje několik okruhů opatření, jejichž realizací lze dosáhnout změny stávajícího nepříznivého stavu.
V péči o biotop sýčků se jedná o opatření pro eliminaci antropogenních pastí, tedy cílené vyhledávání a odstraňování technických pastí, jejich zabezpečování, zaslepení elektrických betonových sloupů, zabezpečování rizikových komínů apod. Dále management travních porostů, zakládání travnatých pásů, management v sadech a vinicích, rozdělování půdních bloků na menší celky, speciální management na orné půdě, omezení používání antiparazitik, omezení pesticidů, opatření pro eliminaci úhynů na dopravních komunikacích, úhynů po úrazech na el. sloupech a vodičích a po nárazech do prosklených ploch. V péči o druh se jedná o opatření pro zajištění dostatku bezpečných hnízdišť a úkrytů, opatření pro snížení rizik fragmentace a izolovanosti populací, opatření pro snížení vlivu nepříznivého počasí a opatření pro eliminaci přímého pronásledování. Realizace navrhovaných opatření je v rámci ČR rozdělena podle priorit do tří zón podle aktuálního rozšíření sýčka.
Přípravu a koordinaci realizaci záchranných programů bude zajištiťovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s odbornými institucemi a dalšími subjekty. Na přípravě Záchranného programu pro sýčka obecného se významnou měrou podílely Česká společnost ornitologická, Ústav biologie obratlovců AV ČR a organizace TYTO, z.s. Více informací o záchranném programu pro sýčka ZDE.
Kompletní text záchranného programu pro sýčka ZDE
Většinu současných lokalit s výskytem sýčka tvoří hospodářské budovy. Foto Ondřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/
Zdroj: TZ MŽP ČR 20. 8. 2020, https://www.zachranneprogramy.cz/sycek-obecny/
Titulní foto: Onřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/