Evropa přišla o více než 90% koroptví
Data, zveřejněná v novém Evropském atlasu hnízdního rozšíření ptáků (EBBA2, blíže ZDE) ukázala, že od roku 1980 došlo k poklesu početnosti koroptve polní v Evropě o neuvěřitelných 94%. „Masivní pokles koroptví je způsoben kombinací několika faktorů, v čele se současným intenzivním zemědělstvím, nárůstu používání pesticidů, a tím mizení potravních zdrojů pro kuřata a zvýšené predace, “ konstatuje Dr. Francis Buner, vedoucí vědecký pracovník organizace Game and Wilflife Conservation Trust (GWCT) a spoluautor druhové kapitoly o koroptvi polní v atlase EBBA2.
,„Dramatický úbytek koroptví v celém jejím západoevropském hnízdním areálu by měl být pro nás varováním. Biologická rozmanitost evropské zemědělské půdy je vážně ohrožena bezprecedentním poklesem a dokonce úplnými ztrátami divoké zvěře ve všech koutech EU a Velké Británie. Evropská společná zemědělská politika (SZP) zjevně selhala v péči o základní entitu, která umožňuje zdravý život na naší planetě – biologickou rozmanitost. Po brexitu má nyní Spojené království šanci přejít od neudržitelných politických předpisů SZP a aplikovat vlastní ekologickou politiku, aby napravila škody dříve, než bude příliš pozdě,“ upozorňuje Buner.
Pracovníci z GWCT věří, že budoucnost koroptví spočívá v práci jednotlivců i organizací v rámci praktických opatření, které mohou realizovat v krajině. GWCT je také vedoucím partnerem v mezinárodním projektu PARTRIDGE, který využívá výsledky šetrně obdělávaných ploch s cílem ovlivnit agroenvironmentální politiku a nadchnout majitele a nájemce půdy k ochraně volně žijících živočichů na zemědělské půdě. Vlajkovým druhem je samozřejmě koroptev.
Také v České republice stavy koroptví odrážejí současný přístup ke krajině. „Úzká vazba na polní prostředí, stálost a malé teritorium předurčují koroptev k výborným bioindikačním vlastnostem s vysokou mírou výpovědi o stavu zemědělské krajiny. Zemědělcům pomáhá v biologické ochraně polních plodin. Současná česká koroptví populace je roztříštěná, nestabilní, na početním minimu pod 1,3 % historicky doložitelného maxima – a tedy kriticky ohrožená. V některých místech, zejména v důsledku dostatečné potravní nabídky, úkrytů a bezpečných míst k hnízdění, mají místní populace mírně rostoucí tendenci. Na větší rozloze české kulturní stepi jsou však takové podmínky, že koroptve jen těžko přežívají. Druh je izolován v místních populacích, v nichž nejsou na zimu vytvořena početně silná a vitální hejnka,“ říká Petr Rejzek z organizace Naše společná krajina, která se ochraně a podpoře koroptví věnuje v rámci projektu Čiřikání.
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/grey-partridge-declines-by-94-across-europe-in-four-decades/
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Jan Novák