Geolokátory odhalily fascinující migrační pouť sibiřských budníčků

Studie z loňského roku popsala obdivuhodnou vzdálenost, kterou každoročně překonávají budníčci větší (Phylloscopus trochilus) na cestě ze svých nejseverovýchodnějších hnízdišť.
Pomocí geolokátorů badatelé sledovali tři samce budníčka většího poddruhu yakutensis na jejich cestě z hnízdišt na ruské Čukotce do zimovišť v subsaharské Africe. Cílem bylo zjistit, jakou migrační trasu si budníčci volí, dále pak lokalizovat jejich tahové zastávky a polohu zimoviště.
Ze získaných dat bylo zjištěno, že na zimoviště v jižní Tanzanii nebo severním Mosambiku volili všichni tři jedinci velmi podobné trasy. Velmi podobná byla také jejich volba zastávek v jihozápadní Asii a celkové načasování migrace. Budníčci na této jižní migrační trase celkově urazili vzdálenost mezi 12.000 a 13.000 km, což je opravdu úctyhodná vzdálenost, přihlédneme-li navíc ještě k tomu, že budníčci větší váží méně než 10 gramů. Mezi zpěvnými ptáky jde o jednu z nejdelších cest.
Migrační trasy třech samců označených geolokátorem v severovýchodním Rusku. Níže v je v grafu znázorněn pohyb jedinců ve vztahu k zeměpisné délce. Ilustrace: Sokolovskis et al, doi: 10.1186/s40462-018-0138-0.
Všichni tři sledovaní samci opustili hnízdiště v období od 17. do 21. srpna. Budníčci větší nejprve využili severozápadní migrační cestu a poté, co překročili počáteční zeměpisnou délku, začali pozvolna směřovat více k západu a jihozápadu, dokud nedosáhli první zastávky v jihozápadní Asii. Této tahové zastávky dosáhli o pět týdnů později (ve dnech od 22. do 30. září) a zdrželi se na místě 13–17 dní. Během této doby badatelé postrádali data o zeměpisné šířce; přesné informace o poloze budníčků tedy nebylo možné získat. Po tomto období ptáci změnili trasu na jižní migrační cestu, až dosáhli svých zimovišť ve východní Africe, kam dorazili ve dnech od 10. do 22. září a zdrželi se 10–35 dní. Poté všichni pokračovali dále na jih. Do Mosambiku a Tanzanie budníčci dorazili 20. listopadu, 12. a 17. prosince. Další pohyb trojice samců již zůstal neznámý – na konci ledna se vybily baterie v geolokátorech.
Celá cesta z ruských hnízdišť k první zastávce v subsaharské Africe trvala budníčkům větším 93–118 dní. Než ptáci doletěli k tahové zastávce v jihozápadní Asii, udělal si jeden z nich přestávku trvající 3–4 dny. U dalších dvou ptáků nebylo zjištěno, že by jejich přestávka byla delší, než 1 den. Během počátečních 17–22 dnů migrace budníčci větší urazili přibližně mezi 178 a 286 kilometry za den. Ze získaných dat se dá také určit rychlost letu těchto drobných pěvců. Za předpokladu, že ptáci letěli v bezvětří, vychází rychlost jejich letu na 9,5 m/s.
Text a překlad: Jana Řípová
Zdroj: Birdguides.com | Movement Ecology Journal
Úvodní foto: Jyrki Salmi | Licencováno pod CC BY-SA 2.0