Hnízdění motáků lužních a jejich ochrana u Piešťan v roce 2017

Slovenští ornitologové v minulých dnech dohledali tři hnízda motáků lužních v obilném poli v okrese Piešťany. Moták lužní je dravý pták hnízdící na zemi. Jeho hnízdiště původně tvořily mokřady a stepi. V těchto biotopech moták lužní hnízdí stále tam, kde jsou ve větší míře zastoupeny. Ve většině Evropy se však přizpůsobil změnám v zemědělské krajině a v současnosti velká část jeho populace hnízdí v zemědělských kulturách, které jeho původní biotopy připomínají. Motáci hnízdí na zemi a jsou zranitelní právě v době krmení a vyvádění mláďat, kdy jsou hnízdiště v polích ohrožena sklizní. Na Slovensku hnízdí pouze 5 – 20 párů těchto dravců, ne všechna hnízda se podaří ornitologům dohledat. „Od června procházíme vhodné oblasti jihozápadního Slovenska a pátráme. Existují lokality, kde je jejich výskyt častější, ale zahnízdit mohou opravdu kdekoli – obilných polí je dost. Tento rok jsme zaměřili tři hnízda. Nebylo to jednoduché, ale největší starosti nám právě začínají,“ řekl Michal Noga z neziskové organizace Ochrana dravcov na Slovensku.
Samice motáka lužního. Foto Michal Noga
Šance na přežití mláďat je bez pomoci člověka minimální. Mláďata jsou v těchto dnech ještě neschopná letu, termíny sklizně se blíží. Proto ochranáři ihned po nálezu hnízd informují místní hospodařící subjekty a státní ochranu přírody. Podobným způsobem funguje praktická ochrana motáků lužních v České republice a právě tato aktivní přímá ochrana hnízd je jedním z faktorů, proč má početnost motáků lužních v České republice stoupající trend. Na rozdíl od Slovenska, kde je početnost motáka lužního stále velmi nízká, bylo v roce 2016 u nás prokázáno hnízdění 216 párů motáka lužního a dalších 6 párů bylo předpokládáno. V polních biotopech přitom bylo situováno téměř 90% hnízd.
Motákům lužním začíná nejrizikovější týden a ochranářům také. „Naším cílem je dohodnout se na způsobu ochrany. Možností je více – pokud mláďatům stačí do vylétnutí je několik málo dní, je ideální sklizeň posunout. Většinou se však dohodneme na obsekání hnízda. Rodiče mláďata neopustí, ale riziko zničení hnízda stále trvá – nepokosená plocha v poli může lákat predátory. Úleva pro nás přichází až ve chvíli, kdy uvidíme vzletná mláďata poletovat nad polem. Každý den jsme v kontaktu s pracovníky zemědělského družstva v Chtelnici, spolupráce s nimi je ukázková. Bez jejich pomoci a tolerance by tento rok motáci lužní na Slovensku nevyvedli ani jediné mládě“ uzavírá Noga.
V zemědělské krajině současně silně kolísá nabídka potravy v závislosti na gradačních cyklech hraboše polního a s tím i predační tlak, kdy v případě nedostatku potravy jsou hnízda motáka lužního často predována. Jelikož moták lužní loví malé obratlovce s významným zastoupením hraboše polního, je pro zemědělskou krajinu z pragmatického pohledu užitečný.
Zdroj: http://www.dravce.sk/web/index.php/sk/infopanel/tlacove-spravy/r-2017/1289-poklad-v-obili
http://www.sovds.info/assets/File.ashx?id_org=200105&id_dokumenty=1215
Titulní foto: Michal Noga