Husice nilské hnízdí na Královéhradecku
Husice nilská (Alopochen aegyptiacus) je v posledních letech nepřehlédnutelným druhem. V České republice byla poprvé zjištěna v roce 1979 a první hnízdění v roce 2008. Někteří autoři poukazují na možnost, že jako invazní druh může být příčinou environmentálních a socio‐ekonomických problémů a může mít negativní dopad na nejen lokální biodiverzitu. V regionu východních Čech ji lze označit za druh během migrace poměrně běžný a od roku 2014 v malém počtu pravidelně hnízdící. Přesto bylo až do roku 2017 její hnízdění zjišťováno pouze v Pardubickém kraji, v Královéhradeckém bylo její hnízdění poprvé zjištěno na vodní nádrži Rozkoš na Náchodsku (blíže ZDE). V roce 2018 prokázal hnízdění Jiří Rohlena nálezem páru s mláďaty na rybníku Broumar u Opočna na Rychnovsku.
V Královehradeckém kraji byly husice nejčastěji zjištěny na pískovnách mezi Hradcem Králové a Smiřicemi, dále západně od Hradce Králové v okolí obcí Roudnice a Kratonohy, nebo na pískovnách v blízkém okolí Chlumce nad Cidlinou. V některých letech byly husice na pískovnách (Smiřice, Roudnice) zjišťovány celoročně. Právě pravidelný výskyt na konkrétní lokalitě může být příslibem hnízdění v dalších letech. Tak tomu je i na pískovně Štít u Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku, kde byl letos 26. května nalezen pár s osmi mláďaty. Podobně jako zdejší hnízdící zrzohlávky rudozobé, jsou i husice velmi zvyklé na lidskou přítomnost. Břehy jsou doslova obsypány sportovními rybáři, kteří si nevšední hosty nezřídka fotografují, nebo je přikrmují. Štítská pískovna je tak třetí hnízdní lokalitou v Královéhradeckém kraji.
V letech 2012 – 2017 byla odhadována velikost východočeské populace na 1 – 4 páry a proces kolonizace regionu je teprve spíše v počáteční fázi obsazování. Přestože přibývá počet lokalit s hnízdícími husicemi, její početnost je ve východních Čechách stále malá a početnost se stále pohybuje kolem pěti párů.
Zdroj: http://www.vcpcso.cz/zahnizdi-husice-nilske-i-na-kralovehradecku/
Text a foto: Lukáš Kadava