Kamery odhalují život kalousů ušatých
Právě v těchto dnech se odehrává nejzajímavější část unikátního online přenosu z hnízdění jedné z našich sov – kalousů ušatých. Divoký pár kalousů si pro výchovu svého potomstva vybral speciálně upravenou budku s kamerami umístěnou ve Valticích na Břeclavsku. Na webových stránkách www.budkyonline.cz mohou zájemci ve dne i v noci sledovat tři dorůstající mláďata, která se už za několik dní vydají do světa. Břeclavští ochránci přírody nabízí na stránkách i videozáznamy nejdůležitějších událostí z průběhu hnízdění.
Kamerovému sledování hnízdění kalousů ušatých se břeclavští ochránci přírody věnují už čtvrtým rokem. Podle slov garanta projektu, Libora Opluštila, je ale každý rok hnízdění jiný. V tom letošním roce se v budce usídlil zcela nový rodičovský pár. Budku obsadili kalousi k velké radosti ochránců přírody už v únoru a samice postupně snesla 6 vajíček, Jedno z nich se ale během inkubace zničilo. „Letošní chladné jaro způsobilo, že samice musela mláďata zahřívat intenzívněji a déle než bývá obvyklé a zásobování potravou tak zůstávalo především na samci. Nedostatek potravy bohužel vyústil v to, že se v hnízdě nakonec zredukoval počet mláďat z pěti na tři. Kalousi se živí především drobnými hlodavci a lze se o tom snadno přesvědčit i záznamech online přenosu. Mláďatům nosí rodiče myšice, hraboše a letos dokonce i krtka,“ popisuje Libor Opluštil z ČSOP Břeclav.
Kalousi nepatří k tradičním obyvatelům budek – podobně jako poštolky si sami hnízda postavit neumí a využívají obvykle stará hnízda po jiných ptácích (nejčastěji po dravcích, strakách, sojkách a vránách). V zemědělské krajině Břeclavska se kalousi naučili využívat budky, které byly původně určené pro poštolky obecné. Postupem let ale i populace kalousů zjistila, že jim budky poskytují mnohem bezpečnější místo k hnízdění než otevřená a často již polorozpadlá hnízda ptáků. V praxi jsme tak svědky zajímavé adaptace druhů na změnu životních podmínek.
Cílem online přenosu je především zprostředkovat všem nadšencům a zájemcům o přírodu zajímavý život kalousů, který by jinak nebylo možné sledovat. „Mláďata kalousů v budce rychle rostou a budku opustí ve druhé dekádě května, i když ještě nebudou zcela vzletná. Tímto chováním se snižuje riziko toho, že v případě napadení hnízda predátorem (nejčastěji kunou skalní), nebudou najednou zabita všechna mláďat. Nedospělá mláďata tak v přírodě posedávají po okolních keřích a stromech a rodiče je ještě několik týdnů dokrmují. Pokud byste proto někdy v přírodě nalezli zdánlivě opuštěnou malou (nezraněnou) sovičku, je nejvhodnější ji umístit z dosahu psů a koček ze země někam na keř nebo na blízký strom a ponechat na místě. A nemusíte mít obavu z toho, že by snad na nich ulpěl lidský pach. Ptákům, na rozdíl od savců, takový zásah nevadí a mládě bez problémů dokrmují dál,“ říká Libor Opluštil.
Zdroj: TZ ZO ČSOP Břeclav, 11. 5. 2021 / Titulní foto: Vincent van Zalinge / Unsplash.com