Rybáři budou dostávat po další tři roky náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Dosud mohli získat náhrady jen za uplynulé tři roky. Prodloužení přináší novela o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, kterou 2. února 2021 podepsal prezident ČR.
Kormorán velký patří mezi nejvýznamnější rybí predátory, v Česku jich zimuje podle odhadů na 20.000 jedinců. Početnost kolísá podle stavu zamrznutí vodních nádrží. Způsobené škody na rybách jsou každoročně vyčísleny Rybářským sdružením na zhruba 130 milionů korun, uvedlo již dříve ministerstvo zemědělství. Novela se výslovně vztahuje na škody způsobené kormoránem velkým. Za roky 2018 a 2019 měli rybáři nárok na stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za loňský rok mají nárok na osmdesátiprocentní náhradu. Za letošek a příští dva roky se náhrada vrací na stoprocentní výši. Ministerstvo financí podle dřívější informací vyplatilo předloni na náhradách 37,2 milionu korun. Za první polovinu loňského roku to bylo 34,2 milionu korun.
Připomeňme, že byť je primární příčinou zvýšení početnosti kormorána velkého u nás nekritická ochrana druhu v Severní Evropě od roku 1979 až doposud, ve středoevropských podmínkách kormoráni těží ze změn hospodaření v krajině, zejména díky intenzivnímu způsobu rybářského hospodaření, kdy je současná hustota rybích obsádek ve srovnání s údaji z minulosti více než desetinásobná. Rovněž zregulované říční toky, nádrže bez vyvinutého litorálního pásma, které poskytuje rybám úkryt, usnadňuje kormoránům lov.
Kormorán velký. Foto Santiago Lacarta / Unsplash.com
Rusňák Š. 2007: Aspekty konfliktu chovu ryb a ochrany zvláště chráněného druhu kormorán velký (Phalacrocorax carbo) po 25 letech hnízdění tohoto druhu v ČR. Diplomová práce,m Univerzita Karlova, Praha.
Titulní foto: Lukáš Kadava