Od loňského srpna probíhá v okolí Drnovic na Zlínsku repatriace koroptve polní (Perdix perdix). Vzhledem k tomu, že místní populace čítala již pouze několik jedinců, místní Myslivecké sdružení Drnovice připravilo projekt k záchraně zdejší koroptví populace, který spočívá ve vypouštění uměle odchovaných jedinců a krajinotvorných změn, které odpovídají biotopovým nárokům koroptví.
„V naší honitbě se nacházelo jen několik jedinců, kteří byli sporadicky pozorováni v lokalitě Padělek. Proto jsme koroptve vypouštěli právě sem. Zdejší lokalita je pestrá, nachází se zde různá malá políčka, remízy, ovocné sady a pastviny. V roce 2019 jsme v této lokalitě vybudovali biopás o šířce 16 a délce 330m, který slouží nejen drobné zvěři, ale i ptákům. Pás je rozdělen na dvě poloviny – na nektarodárný, kde byla vysazena svazenka, hořčice, vojtěška, kmín, jetel, řepka a krmný pás s ovsem, prosem, kapustou, pohankou a slunečnicí. V příštím roce tento biopás plánujeme rozšířit o dalších 15 metrů a tím dále zvyšovat pestrost naší krajiny,“ říká Martin Húšť z MS Drnovice, který projekt realizuje.
Se zvýšením heterogenity krajiny se poté myslivci pokoušejí o podporu zbylé populace pomocí vypuštěných koroptví. Jedinci pochází z chovu Martina Kříže na Brněnsku. Koroptve byly ve věku 10 týdnů umístěny do vypouštěcí (aklimatizační) voliéry v místě vypouštění. Voliéra měla podobné parametry jako odchovná voliéra umístěná v místě chovu Martina Kříže. Takto umístěná voliéra ve volné krajině byla překryta větvemi keřů a stromů. Po dvou týdnech byla voliéra nadzvednuta, aby mohly koroptve objevovat blízké okolí, ale zároveň se měly kam vrátit v případě potřeby úkrytu a potravy. I nadále jim tam totiž byla předkládána krmná směs. K tomu jim na lokalitě myslivci vytvořili několik pokládek větví keřů a stromů, které rozšiřují nabídku míst k úkrytu, a na vhodná místa umístili přikrmovací zařízení pro drobnou zvěř. „V roce 2019 jsme vypustili 30 koroptví polních z nichž přežila zhruba polovina. V tomto roce se chystáme vypustit koroptví 60 a doufáme, že se jim bude dařit,“ doplňuje Martin Húšť.
V těchto aktivitách myslivci pokračují také díky podpoře obce Drnovice a p. Ing. Vlastislava Mudráka st. Činnost zdejších myslivců získala Finanční podporu 2020 v kampani Adoptuj koroptev, kterou vyhlašuje organizace NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA, z.s. v rámci projektu ČIŘIKÁNÍ, jehož hlavním cílem je podporovat biodiverzitu zemědělské krajiny s důrazem na záchranu koroptve polní. „Jednu z cest, jak podpořit současnou populaci koroptve polní u nás, vidíme ve zlepšování stavu zemědělské krajiny v kombinaci s vypouštěním dobře odchovaných koroptví. Významným rizikovým faktorem vyplývajícím z nízké početnosti populací je mimo jiné pokles genetické různorodosti v důsledku inbreedingu,“ říká Michal Zedek z organizace Naše společná krajina. Finanční prostředky na praktickou ochranu koroptví organizace získává od dárců. „Chceme vytvořit koroptvím nový domov a bezpečné prostředí pro vyvádění mláďat. Hledáme chovatele a myslivce, kteří pečují nejen o koroptev polní ale také o její biotop – zemědělskou krajinu,“ uzavírá Michal Zedek.
Krajina u Drnovic na Zlínsku. Biotop repatriačního projektu MS Drnovice. Foto Martin Húšť
Koroptev polní. Foto Jozef Chavko / archiv Ochrany dravcov na Slovensku
Zdroj: https://www.koroptvicky.cz/clanky/darujte/adoptuj-koroptev—vyhlaseni-podpory-2020.html