V kolonii volavek popelavých na Kolínsku

Volavka popelavá neodmyslitelně patří nejen ke koloritu rybničnaté či mokřadní krajiny. Běžně je lze vídat na polích, protože ačkoli je volavka řazena mezi rybožravé ptáky, již od počátku století existují doklady o tom, že se živí i drobnými savci. Ti byli původně považováni jen za náhradní nebo doplňkovou potravu, která může převážit při nedostatku ryb, zvláště např. u zimujících ptáků. Výsledky z posledních let ukazují, že drobní savci mohou tvořit významnou složku volavčí potravy (až 40 %) dokonce i v hnízdním období a v oblastech na ryby natolik bohatých jako je třeba Třeboňsko. Přesto rybí složka není v její potravě zanedbatelná a zvláště na plůdkových rybnících mohou působit škody. Ostatně rybáři jsou tito ptáci vnímáni jako konfliktní – a přemnožení.
Data z programu JPSP jednoznačně potvrzují vzestup početnosti. Zahrnují jak hnízdící, tak nehnízdící ptáky.
Volavka popelavá skutečně vykazuje na našem území zvyšující se trend početnosti. Například ve východních Čechách její hnízdní populace vzrostla zhruba v letech 2000 – 2015 o 45%. A přestože ji lze poměrně běžně pozorovat ve všech částech republiky v průběhu celého roku, v některých oblastech České republiky nehnízdí. Vzhledem k převažujícímu koloniálnímu způsobu hnízdění většinou neujde pozornosti, některé kolonie jsou veřejně známé (např. v zámeckém parku v Lednici nebo některé kolonie v jižních Čechách). Volavka však dokáže hnízdit i jednotlivě, taková hnízdiště však jsou spíše pouze sezónní.
Jednou z těchto oblastí, kde volavka jako hnízdící chyběla, bylo až do nedávné doby Kolínsko. Paradoxně by se mohlo zdát, že krajina Kolínska, zvláště v nivě Labe, v lokalitách s částečně zachovalými fragmenty bývalých říčních meandrů a lužních lesů, by mohla být pro volavky dlouhodobě atraktivní. V průběhu od 70. let byly pozorovány, ovšem pouze nehnízdící ptáci a první hnízdní kolonii volavky popelavé zde nalezl až v roce 2016 Michal Kavka v okolí Týnce nad Labem. Většina hnízd se nachází v porostu vrb, jasanů a topolů. V roce 2016 odhadl početnost na 25–30 párů, v roce 2017 zde hnízdilo cca 20 párů. V průběhu března 2017 bylo sečteno celkem 22 dostavěných hnízd a 2 hnízda nedostavěná.
Mládata na hnízdě na Týnecku v roce 2017.
Začátkem května byla na většině hnízd pozorována již značně vyspělá mláďata, 24. června byla na jednom hnízdě zjištěna odrostlá, ale ještě nevzletná mláďata, další hnízda byla již prázdná a ostatní mladí ptáci byli pozorováni na stromech v lokalitě, ale i v blízkém okolí podél Labe. Vzhledem k relativně klidné lokalitě lze předpokládat úspěšné vyvedení mláďat z většiny hnízd. Nález nového hnízdiště na Kolínsku patrně odráží současný trend vzestupu početnosti.
Jakkoli jsou tedy volavky popelavé vnímány mezi některými zájmovými skupinami kontroverzně, vězte, že např. Ukrajinci pojmenovali volavky „Veselíky“ a věřili, že spatří-li zjara letící hejno volavek, budou celý rok veselí. Také Řekové považovali zprava letící volavku za dobré znamení. Nechť jsou volavky v naší krajině dobrým znamením i pro všechny milovníky přírody.
Portrét volavky popelavé.
Text a foto: Lukáš Kadava