Květnové ptačí skvosty na jižní Moravě

Kachnice kaštanová (Oxyura jamaicensis) žije v Severní Americe, ale již v roce 1953 byla vysazena ve Velké Británii, odkud se rozšířila do Nizozemska, Belgie a Francie. V České republice se objevuje zcela výjimečně a ojediněle. „Poprvé byla u nás zjištěna v roce 1998 na rybnících u Tovačova a od té doby pouze desetkrát. V těchto dnech se vyskytuje na Prostředním rybníku mezi Lednicí a Hlohovcem. Na rybníku se zdržuje ve společnosti poláků chocholatých a zrzohlávek rudozobých,“ říká Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku. Poprvé byla na lokalitě zjištěna 8. května 2020.
Jde o drobnou kachnu o velikosti do 43 cm. Má poměrně velkou hlavu a mohutný zobák, který je u dospělých samců světle modrý. Samci mají kaštanově hnědá záda a výraznou bílou skvrnu na hlavě. Samice jsou méně nápadné. Zajímavý je i jejich ocas, který mívají vztyčený takřka kolmo vzhůru. Živí se vodními rostlinami a drobnými vodními živočichy. „Prohlédnout si ji můžete na videu, které natočila Jarmila Kačírková z Moravského ornitologického spolku. Jde pravděpodobně o mladého samce, který není ještě úplně vybarven do svatebního šatu.“ doplňuje Šafránek. Podle ornitologů jde v tomto případě o hybrid kachnice kaštanové a kachnice bělohlavé a mohla přiletět z více zemí západní Evropy, hybrid pravděpodobně pochází z Pyrenejského poloostrova, kde dochází ke křížení těchto druhů.
Kachnice ovšem není zdaleka jediným vzácným druhem, který v první půli května na Lednických rybnících pobývá. Za připomenutí stojí vodouš malý (Xenus cinereus), který byl 9. května pozorován na rybníku Nesyt. Od roku 1962, kdy byl u nás pozorován poprvé, eviduje Faunistická komise ČSO pouze 13 záznamů. Na rybníku Nesyt se rovněž od 25. dubna zdržoval nedospělý racek velký (Larus ichthyaetus) a v květnu byl pozorován na rybnících u Tovačova. Patrně stejný pták se pohybuje jižní Moravou již od 29. 12. 2019, kdy byl pozorován na rybnících u Pohořelic a na lokalitě Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku. V České republice byl výskyt racka velkého poprvé zjištěn v roce 1995, od té doby, zvláště po roce 2010 pozorování přibývá.
Současné opakující se suché roky se projevují na soustavě Lednických rybníků setrvalým poklesem zadržené vody. Momentálně v celé soustavě chybí podle pracovníků Správy CHKO Pálava téměř 4 miliony krychlových metrů vody. Z toho důvodu je letos letněn rybník Nesyt, jehož hladina je momentálně už o metr níž, než bylo běžné před pěti lety. Právě nízká hladina s holými břehy může mít vliv na výskyt tolika raritních druhů ptáků.
Kachnice kaštanová na Lednických rybnících. Květen 2020. Foto Jiří Šafránek
Zdroj: TZ MOS, 10. 5. 2020
https://www.facebook.com/schkopalava/
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Imran Shah / CC BY-SA 2.0