Lidé v Británii se ptají: Kam zmizely jiřičky?

Jemné švitoření jiřičky obecné (Delichon urbica) nad ulicí města či nad zahradami v záři podvečerního Slunce je často neklamným znamením, že léto je skutečně za dveřmi. Nicméně letošní rok je alespoň ve Velké Británii nezvykle tichý. Právě absence pozorování jiřiček vedla k tomu, že britská organizace Royal Society for the Protection of Birds(RSPB) přijímá nezvykle vysoký počet telefonátů od lidí, kteří se dotazují, kde jiřičky jsou. Se svým výrazným kontrastním zbarvení a vykrojeným ocasem jsou jiřičky typickým urbánním druhem, který staví na lidských budovách svá hnízda často z více než tisíce kousků bláta slepených ptačími slinami. Každoročně je návrat stovek tisíc ptáků po dlouhé migraci netrpělivě očekáván tisíci příznivců ptáků ve Velké Británii. Zdá se však, že letošní rok je počet ptáků, kteří se vrací ze zimovišť, výrazně nižší.
„Pro mnoho lidi po celé zemi je po dlouhé zimě pozorování jiřiček a jejich hlasů prvním znamením, že na obzoru je skutečně teplé letní počasí. Myslím, že existuje jen málo lepších pocitů, než možnost posedět venku v příjemně teplém podvečeru s rodinou či přáteli s poslechem voláním jiřiček či jejich sledováním. Letošní podprůměrný počet jejich pozorování má samozřejmě i odezvu u veřejnosti. Jakkoli mohou být letošní obavy místně subjektivní, dosavadní data naznačují pokles početnosti jiřičky obecné ve Velké Británii v letech 2001 – 2011 o 16%, řekl Harry Bellew z RSPB.
Jiřičkám trvá asi deset dní, než postaví či opraví hnízdo, důležité je nalezení dostatečného množství materiálu. Současné anomální počasí, které je provázeno suchými obdobími, mohou mít vliv na hnízdní úspěšnost jiřiček a vlaštovek, proto pracovníci RPSB apelují na veřejnost, jak je důležité vytvářet v části břehových partií zahradních jezírek a drobných vodních ploch bahnité a vlhké hliněné okraje, které mohou ptáci využít jako stavební materiál.
Jiřička obecná na hnízdě. foto Wikipedia Commons
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/have-you-seen-a-house-martin-this-year/
Titulní foto Andreas Trepte