Melanistická sýkora modřinka byla opět pozorována v Přerově

Velmi překvapení jsou přerovští ornitologové. Neobvykle zbarvená sýkora, kterou loni pozorovali ochránce přírody, se letos opět vrátila do Přerova (psali jsme ZDE). V neděli 17. ledna 2021 ji na svém krmítku objevila Jarmila Kačírková, členka Moravského ornitologického spolku.
Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu – melanismus. V jejím zbarvení chybí bílá a žlutá barva a naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu. U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak převažuje černé zbarvení. Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků. Rozlišujeme dvě hlavní formy melanismu: Eumelanismus – je charakteristický zvýšeným ukládáním eumelaninu. V tomto případě jsou ptáci většinou načernalí (tmavší). Phaeomelanismus – bává charakterizován zvýšeným ukládáním phaeomelaninu. Ptáci jsou pak celkově spíše červenavě hnědí. Melanismus je jediná mutace, u které nedochází ke ztrátě pigmentu či změně ve tvaru nebo velikosti granulí melaninu. Opeření tedy není abnormální, vypadá relativně „přirozeně“, často je velmi rozdílné od jakéhokoliv známého druhu. Proto byli často melanističtí ptáci označováni jako nový druh.
Melanistická modřinka se na krmítku zdržovala pouze krátce. Podle ornitologů nejde o místního ptáka, ale o protahující sýkoru ze severu nebo z hor. I přesto že se u nás vyskytují sýkory modřinky celoročně, tak se v zimě při hledání potravy toulají mimo hnízdiště.
Zdroj: TZ MOS 19. 1. 2021 / Titulní foto a video: Jarmila Kačírková