Michal Ďuríček: Žižkov nejen pro lidi, ale i pro ptáky

Michal Ďuríček, milovník ptáků, rozjel na Žižkově v parku Vítkov zajímavý projekt. Shromáždil kolem sebe skupinu lidí, kterým také není lhostejný osud malých opeřenců, a společnými silami jim pomáhají. Michal kvůli tomu založil na Facebooku skupinu Pomáháme ptákům v Praze, kde svou činnost příznivci městské přírody koordinují.
Michale, díky, že jste si udělal čas na rozhovor pro náš magazín. Tvoje činnost na Vítkově je velmi záslužná a nejen letos nese hmatatelné pozitivní výsledky. Prozradil bys nám, jak to celý ten nápad vlastně začal?
Když jsem se asi před devíti lety přistěhoval na Žižkov, napadlo mě, že bych mohl v zimě krmit ptáky na Vítkově. První rok to byla jen 2-3 malá krmítka, ale každým rokem počet krmítek přibýval a celkový objem rozneseného krmiva se zvětšoval. Při pochůzkách v parku jsem nacházel krmítka, která tam někdo pověsil, ale nikdo tam už nesypal krmení. Krmítka byla rozvěšená na velkém prostoru, takže jsem neměl možnost je všechna sám obstarat, a tak se zrodil nápad založit skupinu lidí, kteří by spolu organizovaně chodili krmítka dosypávat. Rozmístil jsem proto loni na podzim po parku inzeráty. Moc jsem od toho nečekal, ale kupodivu se přihlásilo pár lidí, kteří měli chuť něco dělat, a to stačilo. Přibližně v šesti lidech jsme byli schopni plnit všechna krmítka. A asi by to tak i zůstalo, nebýt letošního katastrofálního sucha.
Na jaře jsem na Vítkově instaloval první pítko. Musel jsem ho každý den dolívat, jenže v té době jsem netušil, že to budu muset dělat až do konce srpna. Předpokládal jsem, že nejpozději začátkem července začne pršet. Nicméně přišla doba dovolených a najednou se ukázalo, že někdy nejsem schopen zajistit pravidelné dolívání. Což byl problém, protože ptáci si už na pítka zvykli. Na inzeráty na Vítkově se nikdo nepřihlásil, a tak manželka zkusila dát oznámení do žižkovských skupin na Facebooku. To se ukázalo jako chytrý tah. Vzápětí se nám přihlásilo relativně velké množství lidí, a tak se podařilo zajistit kontinuitu dolívání po celé léto.
To ale není vše, co na Vítkově děláš, že?
Když jsem pochopil, že jen tak pršet nezačne, začal jsem hledat systémové řešení. Zavolal jsem na Magistrát na správu parku a požádal jsem o pomoc. Tam mi kupodivu vyšli vstříc a dostal jsem kontakt na hlavního zahradníka na Vítkově, pana Sukovatého. A tak začala velmi plodná spolupráce. S panem Sukovatým jsme se shodli na tom, že ideální bude využit automatický zavlažovací systém. Pan Sukovatý mi ukázal, jak můžu pustit zavlažování ručně, a pak jsem strávil mnoho hodin laděním postavení misek tak, aby se co nejefektivněji plnily. A výsledek stojí za to! V parku je teď rozmístěno asi 16 misek, na které se nemusí skoro sáhnout. Stačí je občas vypláchnout.
Přes pana Sukovatého se mi podařilo prosadit i malý experiment ohledně sekání trávníků. Všiml jsem si, že když ve velkém vedru trávu posekali, trávníky okamžitě uschly. Pak už na nich nic moc nevyrostlo, i když byly pravidelně zavlažované. Požádal jsem pana zahradníka, aby jedna louka mohla zůstat neposekaná. Tohle se ukázalo jako poněkud tvrdší oříšek, ale nakonec mě pan Sukovatý podpořil. Jedna louka zůstala nesekaná celé léto a byla to jediná zelená a rozkvetlá louka na celém Vítkově.
Máš nějaké plány nebo nápady, co by se dalo dělat dál?
V první řadě bych chtěl na příští rok optimalizovat pítka. Misky pod květináče totiž nejsou příliš vhodné svým tvarem a také jsou lehké a mohou se omylem posunout, třeba při sekání. Rád bych je nahradil většími pítky z cementu. Ještě musím vymyslet, kde a jak tato pítka nechat vyrobit. Dále bych chtěl pokračovat v občanském lobbingu a prosadit šetrnější péči o zeleň v parku. Hlavně mám obavu o křoviny na Vítkově, každý rok jich tam ubývá. Přitom keře jsou klíčové a hlavně díky nim je tam tolik ptáků! Kvůli keřům tam ptáci naleznou úkryt i dostatek potravy.
Také by bylo dobré tam dostat víc vody. A v neposlední řadě bych rád k parku přitáhl víc pozornosti Žižkováků, aby věděli, co se tam dělá a co tam žije. Chci zařídit, aby se v parku postavila informační tabule, jak je to běžné v jiných parcích. Také chystám na jaro akci Vítání ptačího zpěvu s ukázkou kroužkování ptáků, aby lidé věděli, jakou krásnou ptačí oázu mají v blízkosti svých domovů.
A pokud se někdo nechá inspirovat, tak budu moc rád!
Chcete-li podpořit činnost Michala Ďuríčka, připojte se k jeho skupině Pomáháme ptákům v Praze!
Text a foto: Michal Ďuríček