Neobvykle vysoké počty jikavců ve Slovinsku
Společné nocování je typické pro vícero ptačích druhů. Zvláště velká hejna při příletech či naopak rozletech z nocovišť jsou atraktivním ornitologickým zážitkem. Společné nocování či shromažďování v hejnech může poskytovat výhody související se snížením predačního tlaku a termoregulačních výdajů, zvyšuje efektivitu při hledání potravních zdrojů potravy. Jedním z druhů, které se v zimním období sdružují do velkých hejn, je pěnkava jikavec (Fringila montifringilla), zejména v některých letech (tzv. invazních letech, angl. „irruption years“).
V zimě 2018/2019 zažívá nevídanou invazi jikavců Slovinsko. Jedná se o relativně vzácný úkaz, k němuž dochází jednou či dvakrát za desetiletí. Ornitologové odhadují, že hejno jikavců čítá zhruba pět milionů jedinců. Během posledních dvou měsíců dostali ornitologové z organizace DOPPS (partner Birdlife Int. Ve Slovinsku) řadu telefonátů o výskytu obrovských hejn v údolí Zasavje ve středním Slovinsku. Jikavci jsou ve Slovinsku pravidelným zimním hostem, tisícová hejna nejsou neobvyklá, milionové počty jsou však vzácné. Pracovníci DOPPS potvrzují, že aktuální zimní koncentrace jikavců jsou vyšší než v letech 2004/2005 v regionu Bohor a v oblastech Trnovského lesa v letech 2008/2009. Odhady se tehdy v obou případech pohybovaly kolem dvou milionů jikavců.
V zimě jikavci upřednostňují bukové lesy a otevřenou krajinu v blízkosti lesa a odborníci naznačují, že silná úroda bukvic může s neobvykle početnou koncentrací ptáků souviset. Rovněž v české ornitologické literatuře je úroda bukvic uváděna v souvislosti s koncentrací jikavců a délkou jejich setrvání v místě. Změny zimovišť jikavců se mohou sezónně lišit až o dva tisíce kilometrů. Mimo úrody bukvic ovlivňuje shromaždiště i výška sněhové pokrývky.
http://www.tichodroma.sk/pdfs/29/Tichodroma_29_fulin.pdf
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto Ruj Mihelic /archiv Birdlife Int.